קורס: מדברות תקשורת פמיניסטית (2008)

תנועת אחותי – למען נשים בישראל שמחה להזמין אתכן לקורס ייחודי: "מדברות תקשורת פמיניסטית בישראל" מיוזמתה של תנועת אחותי ובשיתוף עם אג'נדה- המרכז הישראלי לאסטרטגיה תקשורתית, ארגון אוקספם ודורית אברמוביץ' – מנהלת קמפיינים חברתיים

תכנית הקורס

פגישה ראשונה- 26/11/08

יום רביעי ה- 26/11/08, 19:00-22:00

את הפגישה נתחיל בהיכרות קצרה, נכיר את הנשים ואת הארגונים השונים, מטרותיהם ומאבקיהם ולאחר מכן נפתח את הקורס עם הרצאות של ענת סרגוסטי ודורית אברמוביץ'.

ענת סרגוסטי

ענת היא עיתונאית, אשת תקשורת, בימאית דוקומנטארית ומנכ"לית ארגון אג'נדה. ענת

הייתה כתבת בכירה בחדשות ערוץ 2, ערכה את המהדורה המרכזית ואת "אולפן שישי". ערכה תוכניות בערוץ 2 ובערוץ 8. היא החלה את דרכה בטלוויזיה ככתבת בעזה, כן הייתה כתבת וצלמת בשבועון "העולם הזה", שימשה כתחקירנית בסרטים דוקומנטאריים וסדרות, חברת הנהלת האגודה לזכויות האזרח, חברת הנהלת "איתך-מעכימשפטניות למען צדק חברתי" וממקימות הארגון, חברת הנהלת "קשב" וחברת נציבות הנשים הבינלאומית. בעלת תואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ובוגרת המלגה ע"ש יוברט האמפרי מטעם משרד החוץ האמריקני, מנחה ויועצת בנושאי חברה ותקשורת.

ענת תדבר על מפת התקשורת הישראלית- על אינטרסים ויחסי כח, על השחקנים המרכזיים ובעלי ההון השולטים בתקשורת הכתובה והאלקטרונית, ברדיו, ובערוצים השונים בטלוויזיה .

דורית אברמוביץ'

דורית היא מנהלת שיווק וקמפיינים לארגונים חברתיים ומרצה לאקטיביזם ומגדר. היא מתנדבת במרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, בעלת תואר שני בזכויות אדם מאוניברסיטת אסקס שבאנגליה. דורית היתה שותפה להקמת "בצלם – המרכז הישראלי לזכויות אדם בשטחים" ולהקמת עמותת "רופאים לזכויות אדם". בשנת 2005 ראה אור ספרה "המלך הוא עירום" .

דורית תדבר על תקשורת, אקטיביזם ופמיניזם ועל 'אקטיביזם חברתי זועם בתקשורת'. הרצאה זו תציג תפיסות דומיננטיות בתקשורת הישראלית ואת ההזדמנויות והקונפליקטים שנוצרים בין מסרים פמיניסטיים-חברתיים לסוגיהם לבין צרכים תקשורתיים. במפגש נאתר יחד איך ניתן להפוך את השולי החברתי לעיקר החתרני, להכיר את הלבטים המאפיינים את המפגש הישיר בין אקטיביסטיות לבין נציגות/י התקשורת ואת הדרכים בהם אנו יכולות להשתמש בשפה התקשורתית המרכזית כדי לנתב אליה את המסרים שלנו. ההרצאה תכלול ניתוח תיאורטי של פמיניזמים ותעניק כלים ורמזים ראשוניים לפיצוח הקוד התקשורתי למעננו.

פגישה שניה: מרכז ופריפריה

יום שלישי ה- 2.12.08, 19:00-22:00

גל גבאי

גל היא אשת תקשורת ואקטיביסטית ואם לשלושה ילדים. היא השתתפה בפרוייקטים חברתיים ועיתונאיים רבים, ביניהם שימשה ככתבת פלילים, כתבת בכנסת, שדרנית ברדיו 99, ומגישת מבזקי חדשות הערוץ השני. כיום גל מנחה בשיתוף עם בן כספית את התכנית הפופולארית "עושים סדר" שמשודרת בטלוויזיה החינוכית. גל היא גם בימאית סרטים וסדרות דוקומנטריות, סרטה "שוליים" הוקרן לאחרונה בערוץ השני ובפסטיבלים שונים בארץ.

גל תדבר על מרכז ופריפריה, על סיקור רווחה, ועל האופן שבו מיוצגת הפריפריה בתקשורת. בחלקה העיוני של ההרצאה נשוחח על עיירות הפיתוח לעומת הקיבוצים, על סטריאוטיפים ועל האופן שבו נבנה המיתוס של מסעודה משדרות. בחלק המעשי נערוך סימולציות של ראיונות בהן כל חברת ארגון תדבר על הפריפריות התודעתיות שהארגון שהיא מייצגת נאבק בהן.

פגישה שלישית: אסטרטגיה של ארגון

יום שלישי ה- 9.12.08, 19:00-22:00

מי-טל נדלר וענת רוזיליו

מי-טל נדלר

מי-טל היא דוברת תנועת אחותי, משוררת ועורכת ספרות. מי-טל מרכזת את קורס התקשורת, ובמשותף עם ענת רוזיליו מארגון אג'נדה, היא תדבר על אסטרטגיה של ארגון- איך מושכים "תשומת לב" תקשורתית, איך הופכים אירוע/פרויקט לסיפור עיתונאי וכיצד להפוך אג'נדה של ארגון למסר תקשורתי קליט ומובן. בפגישה זו נלמד כיצד לכתוב הודעות לעיתונות, כיצד ליצור רשת Networking של כתבים וכיצד ליחצ"ן פעילויות שונות המתרחשות בארגון. הפגישה תתמקד בשרטוט מפת פעילות תקשורתית של הארגון, אפיון אסטרטגיה תקשורתית וקביעת הקו התקשורתי דרכו ובאמצעותו כל ארגון מבקש להציג את פניו. נלמד לכתוב מאמרי דעה, להשתמש באינטרנט ככלי להעצמה חברתית ופוליטית ונכיר במות תקשורת שונות באמצעותן נוכל להעביר את מסרי הארגון המבוקשים.

ענת רוזיליו

ענת היא אשת תקשורת ופעילה חברתית, חברת צוות מרכזית בארגון אג'נדה. עבדה ככתבת פרילנס במגזין פירמה (לתרבות ותקשורת) של "גלובס" וככתבת ובעלת טורים אישיים בתחום הכלכלה, חברה וסביבה ב"כל העיר","טיים אאוט". עבדה כתחקירנית בערוץ 2, ערוץ 10 וערוץ 8 (תוכנית התחקירים בולדוג). והייתה שותפה למספר יוזמות בתקשורת המקוונת האלטרנטיבית. ענת פעילה בתחום החברתי. בין היתר הייתה רכזת ואחת מעורכות העיתון של קבוצת התקשורת העצמאית, אנדימדיה.

ענת תעביר בשיתוף עם מי-טל נדלר את המפגש אסטרטגיה של ארגון.

פגישה רביעית: סדנת ריאיון מול מצלמה – סדנא (חלק I)

יום שלישי ה- 16.12.08, 19:00-22:00

ליבי בייקין

ליבי פועלת בתחום התקשורת זה כשבע שנים, ששיאן בהקמת Point of View משרד לייעוץ ואימון תקשורתי. בייקין שימשה כעוזרת פרלמנטרית ודוברת לח"כ אורית נוקד ממפלגת העבודה, והייתה אחראית, בין היתר, לפעילות הפרלמנטרית השוטפת, לכתיבת הנאומים ולהכנת ניירות עמדה בנושאים חברתיים-כלכליים (ביניהם נושאי תקציב וחוק ההסדרים). בין הצעות החוק שהיו תחת טיפולה: איסור פיטורין בשל מחלת הסרטן או מחלות כרוניות, העלאת קצבת הזקנה והצמדתה לשכר הממוצע במשק וצמצום חוק ההסדרים. את תפיסת עולמה החברתית-סביבתית גיבשה בייקין במרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית, בו ריכזה את פרויקט התקשורת. במסגרת הפרויקט ארגנה סמינרים לעיתונאים בנושאים סביבה, חברה וכלכלה, ערכה את אתר האינטרנט של המרכז, ואף הייתה בעלת פינה קבועה ברשת ב' בנושאי סביבה עולמיים.

בסדנא המפוצלת לשני מפגשים נלמד כיצד למקסם את מירב המסרים שברצוננו להעביר בתקשורת בזמן קצר ובצורה ברורה, ישירה, אמינה ומשכנעת.

פגישה חמישית: סדנת ריאיון מול מצלמה

יום שלישי ה- 23.12.08, 19:00-22:00

ליבי בייקין – חלק II לסדנא.

פגישה שישית: יצירה וניהול קמפיין תקשורתי חברתי-פמיניסטי-אפקטיבי וחסכוני- סדנא

יום שלישי ה- 30.12.08, 10:00-16:00

דורית אברמוביץ'

דורית תעביר סדנת יום שלם. לאחר שהגענו למחצית הקורס נתמקד בפגישה זו ביצירה וניהול קמפיינים אקטיביסטיים- חברתיים ובדרכים להנעתם בתקשורת. ננתח מקרי בוחן של קמפיינים חברתיים שנעשו ונעלה רעיונות לנושאים אשר מצריכים קמפיין תקשורתי. בתוך כך, נרכוש כלים מעשיים ליזום והוצאה לפועל של קמפיינים תקשורתיים בהם המשתתפות לומדות כיצד לבנות תוכנית קמפיין ולהוציאה אל הפועל, עם מעט משאבי זמן וכסף. כמו כן יקבלו המשתתפות 'משימה' בסופו של היום, שעניינה הוצאת מהלך תקשורתי אל הפועל. בפרויקט זה נוכל לבחון ולדון בגישות השונות, במהלכים שננקטו ובתוצאותיהם.

פגישה שביעית: סדנת רדיו

יום שלישי ה- 6.1.09, 19:00-22:00

מרב מיכאלי ויעל צדוק

מרב מיכאלי

מרב היא אשת תקשורת, שדרנית רדיו וטלויזיה, מרצה ופמיניסטית. מרב הנחתה תכניות רדיו וטלויזיה רבות, ביניהם ברדיו: גלי צה"ל ורדיו תל אביב, ובטלוויזיה: "עד עשר", "מרב מיכאלי" ו"לחמניות". בשנת 2003 יצרה והפיקה את סרטי הטלוויזיה הדוקומנטריים "בכל מחיר" ו"החצר האחורית". מרצה כיום באוניברסיטאות ובמכללות שונות בארץ.

מרב תדבר על תקשורת ומדיה על האופן שבו הרדיו קובע בון טון ציבורי, ועל מיעוטים, נשים ומה שביניהם.

יעל צדוק

יעל היא עיתונאית ועורכת תכניות ספרות בקול ישראל. היא תדבר על העבודה ברדיו, על האופן שבו המדיה עובדת, על הדרך הטובה ביותר להתראין ומה המראיינת מחפשת אצל המרואיינת, איך 'עושות את זה' וכיצד ליצור קשר עם תחנות רדיו בכדי להעביר מסרים.

פגישה שמינית: כלכלה בתקשורת

יום שני ה- 12.1.09, 19:00-22:00

יולי חרומצ'נקו

יולי היא עיתונאית, תחקירנית ועורכת בכלי התקשורת השונים. יולי חרומצ'נקו שימשה ככתבת לענייני חינוך בעיתון ה'ארץ', ככתבת ב'ידיעות אחרונות' ובערוץ 2 וערוץ 8. חרומצ'נקו עוסקת בעיקר בנושאי רווחה, כלכלה וחינוך. כיום היא משמשת כסגנית עורך של "הד החינוך" היוצא לאור מטעם הסתדרות המורים, וכן מרצה, מלמדת תקשורת ולומדת חינוך והוראה בסמינר הקיבוצים.

יולי תדבר על כלכלה בתקשורת ועל האסטרטגיות השונות בהם נוקטים בעלי ההון בכדי לשמר את יחסי הכוחות החברתיים באליטות השונות. ההרצאה שתתחלק לחלר עיוני וחלק מעשי, תתמקד באופן בו בוחרת העיתונות הישראלית לשבש את השפה, להקשות ולגרום לערפול מושגי ולחוסר הבנה ציבורי בכל הקשור לכלכלה ולממון.

פגישה תשיעית: ריאליטי וגיבורי תרבות

יום שלישי ה- 20.1.09, 19:00-22:00

ליאורה לופיאן ושלומית ליר

ליאורה לופיאן

ליאורה היא עיתונאית ואקטיביסטית. עבדה כשוטפת כלים ומטגנת המבורגרים לבוהמה, שימשה ככתבת תרבות של עיתון 'העיר' וכעורכת עיתון 'לילה'.

ליאורה תדבר על טלנובלות, כוכב נולד וסדרות הריאליטי שמציפות כיום את הטלוויזיה. בהרצאה זו נשאל מה פירוש המושג 'ריאליטי' ומה הוא מייצג, מי הם כוכבי התרבות העכשוויים של התרבות הישראלית, מדוע דווקא הם וכיצד נוצרת הבנייה של גיבורי תרבות בחברה הישראלית.

שלומית ליר

שלומית היא חוקרת תרבות, אקטיביסטית, דוקטורנטית בתחום מדעי התרבות, ומרצה בנושאי מגדר. שלומית היא פעילה בתנועת 'אחותי' וכן עורכת האנתולוגיה 'אחותי: אנתולוגיה פמיניסטית מזרחית' שראתה אור בהוצאת בבל בשנת 2007.

שלומית תדבר על האופן שבו "נשתלים" בראשנו סטריאוטיפים חבויים וכיצד אפשר לגלות את קיומם ולפעול כנגדם. בהרצאה נקבל רקע תיאורטי המבוסס על מחקרים אודות הקשר שבין סטריאוטיפים, דעות קדומות אפליה וגזענות, נדון במגזרים השונים המשלמים את מחיר הסטריאוטיפ ונבחן כיצד ייצוגים שונים, מהעיתונות, מסרטים ומעולם הפרסום המבנים את המציאות בצורה בלתי שוויונית ומסוכנת.

שולה קשת

שולה היא מנכ"לית תנועת 'אחותי- למען נשים בישראל' ואמנית חברתית.

 

פגישה עשירית: כנס פתוח לקהל הרחב –

יום שלישי ה- 27.1.08, 19:00- 22:00

*התאריך והשעה אינם סופיים ונתונים לשינויים.

בין עזה לשדרות: קהילות מיעוטים בתקשורת ומאבקים פוליטיים ומדיניים. משתתפי הכנס:

ענבל פטל, דני אבבה, רון כחלילי, עביר קובטי, אסנת טרבלסי, נציגת תקשורת מארגון oxpam.

מנחה: גל גבאי

קצת על הכנס…

בכנס נדבר על האופן שבו מסוקר הסכסוך הישראלי- פלשתיני. נדון באופן שבו מוצגים מיעוטים בתקשורת, בהבניית המציאות התקשורתית, במדיניות ההפחדה ובפוליטיקת ה-'מי מוחק את מי'. כן נצפה וננתח קטעים מתוך המדיה הישראלית והמדיה הפלשתינית. וקצת על המשתתפים בפאנל…

דני אדינו אבבה

דני הוא עיתונאי ואקטיביסט. משמש ככתב בכיר בידיעות אחרונות ובעל טור דיעה ב- ynet, שימש ככתב בתי משפט וככתב 7 ימים של העיתון. כתבותיו עוסקות בצדק חברתי ובחיי יהודי אתיופיה בישראל. ב- 2005 השתתף בסרט "קוד השתיקה" אשר חשף את את קשר השתיקה של בני העדה האתיופית ב'מבצע קדש', ואת פעילותם של המוסד הישראלי והסוכנות היהודית אשר פיקדו על המבצע.

אסנת טרבלסי

אסנת היא מפיקת סרטים דוקומנטריים ופעילה חברתית. מבין הסרטים שהפיקה: "הילדים של ארנה", "בחירות", "גולה סנגם: פרח האבן" ואחרים. בימים אלו טרבלסי שותפה ומבין המפיקות של פרויקט האינטרנט הייחודי עזה-שדרות.

ענבל פטל

אשת תקשורת ואקטיביסטית, עורכת תוכן בטלוויזיה. ענבל עוסקת בעיקר בקולנוע דוקומנטרי ועיתונות,

מבין הסדרות השונות שערכה: בולדוג (ערוץ 8) והמשמר האזרחי (ערוץ 2).

עביר קופטי

דוברת ורכזת התקשורת של מרכז "מוסאווה" שנאבק משפטית למען זכויות האזרחים הערביים בישראל, השתתפה בתוכנית הריאליטי "דרוש מנהיג". פעילה חברתית לזכויות אדם בישראל.

רון כחלילי

רון הוא בימאי, עורך טלויזיה ומפיק. הוא ממייסדי ערוץ 'בריזה' בחברת הלויין yes, כמו-כן הוא יצר את הסדרה 'ים של דמעות' על המוזיקה המזרחית בישראל ואת הסדרה התיעודית 'שקופים' שעלתה בערוץ 2.

פגישת סיכום: מסקנות והמשך הדרך

ענת רוזיליו, מי-טל נדלר, ליאורה לופיאן, שולה קשת

יום שלישי ה – 3.2.09, 19:00-22:00

אם הגענו עד לפה בוודאי שלמדנו איזה דבר או שניים… במפגש זה ננסה להבין אלו חוויות צברנו, כיצד למנף את הידע שצברנו לכדי פעילות משותפת כקואליציות חברתיות וכיצד לקדם את הארגון בכלי התקשורת השונים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha