ניוזלטר אפריל 2013

הפעלת צוות תקשורת של מתנדבים

במרתון תקשורת של אג'נדה שהתקיים בשבוע שעבר, היו מגוון הרצאות שמטרתן הייתה ללמד כיצד ניתן להרחיב את הפעילות התקשורתית של ארגונים, באופן שלא מצריך השקעת כספים גדולה. כך למשל, במושב הראשון דברו 4 עורכים בכירים מכלי תקשורת שונים על יצירת שיתופי פעולה מתמשכים עם ארגונים חברתיים – כאלו שמבוססים על תכנים מעניינים ומקוריים ולא על מדיה קנויה.

ראיינתי את יניב בר אילן, דובר כוח לעובדים, שהרצה במושב השני במרתון, על הפעלת צוות תקשורת המבוסס ברובו על מתנדבים:

איך בנוי צוות התקשורת של כוח לעובדים?

הצוות מורכב מ:

 1. רכז הצוות הוא יניב בר אילן, דובר כוח לעובדים שעובד בשכר. יניב אחראי על הדוברות הארצית וכן על ההכשרה והליווי של מתנדבים בצוות התקשורת. פעם בשבוע הוא מעדכן את חברי הצוות בלוח הזמנים הארגוני והתקשורתי ומסייע לחברי הצוות בתכנון ובאסטרטגיה.
 2. מתנדבים האחראים על מדיה חדשה – ישנם מספר מתנדבים אשר מפעילים את האתר, דף הפייסבוק, הטוויטר וקשר עם בלוגרים ועם מדיה אלטרנטיבית.
 3. מתנדבים האחראים על הדוברות באזור מסוים – ישנם 4 נציגי צוות תקשורת בצפון, בדרום, בירושלים ובמרכז. הם עובדים מול התקשורת המקומית, מול כתבים אזוריים בתקשורת הארצית והם מסייעים לדוברות הארצית במציאת סיפורים ובאיתור מרואיינים.

 מהו הרקע של המתנדבים בצוות תקשורת?

יניב מצביע על 3 קבוצות רלוונטיות לדעתו לגיוס מתנדבים –

 1. פעילים חברתיים בעלי אוריינטציה לתחום התקשורת – יניב מדגיש שחשוב מאוד למצוא אנשים שיש להם עניין אמיתי בתקשורת ושלא נרתעים ממנה.
 2. סטודנטים לתקשורת – ישנן מכללות שבהן לימודי התקשורת כוללים הכשרה מעשית (סטאז'). יניב ישמח לסייע לארגונים שמעוניינים לקלוט סטודנטים במסגרת כזאת. יחד עם זאת, הוא חושב שעדיף לקלוט סטודנטים לתקשורת לאוו דווקא במסגרת סטאז' – כאלו שמעוניינים ללמוד ולרכוש ניסיון בתחילת הדרך. בכל מקרה, הסטודנטים מצפים מצד אחד להדרכה ומצד שני חשוב לאפשר להם להתנסות בעבודה משמעותית וזה דורש מיניב "לשחרר" ולהעביר להם אחריות.
 3. עיתונאים/יות – יניב מציין כי לעיתים ניתן לייצר חיבור בין כתב/ת לשעבר למאבק מסוים שקרוב לליבו/ה. כך לדוגמא יניב חיבר בין כתבת חינוך שסיימה את עבודתה בתקשורת והייתה בקיאה מאוד במאבק עובדי חינוך המאוגדים בכוח לעובדים והסכימה ללוות אותם תקשורתית.

לסיום, בבקשה תציין מהו היתרון המרכזי והקושי המרכזי לדעתך בהפעלת צוות תקשורת?

היתרון המרכזי הוא היכולת לדברר סיפורים קטנים באזורים השונים, שיתכן שלא היו מתפרסמים לולא הפריסה של מתנדבי צוות תקשורת בכל הארץ. ראו לדוגמא את הכתבה בערוץ 2 על הבחירות של ועד עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון – כתבה שהיוזמה והעבודה עליה היו של נציג צוות תקשורת בדרום.

החיסרון המרכזי הוא שצריך להשקיע זמן בהכשרה ובליווי של המתנדבים. יניב מציין כי מתנדבים בצוות נשארים בו לפחות שנה.

קראנו, שמענו, ראינו

 • מרכז השל וקרן פראט מכריזים על הזוכים בפרס פראט לשנת 2012:

            פרס הכתבה: ליאת שלזינגר ממעריב

           פרס על "פעילות רבת היקף": ארז ארליכמן מ-YNET

           פרס תקשורת עצמאית: אתר "בידיים"

           אירוע פראט יתקיים ב -9/5/13

 • טל נברו מסבירה על השינויים בניוזפיד של פייסבוק.
 • סקר בנושא גיוון תרבותי בטלוויזיה קובע: החדשות בערוצים המסחריים מציגות באור שלילי את החרדים, המתנחלים, עולים מאתיופיה וערבים.
 • איתי זיו במאמר מעניין באתר העין השביעית על חידוד ההבדלים הנחוץ בין תפקידה של העיתונות לבין הרשתות החברתיות.
 • חברת חדשות 10 הודיעה כי תחל להפעיל דסק תחקירים שירכז את עבודת התחקיר עבור המהדורה המרכזית ועבור תוכניות נוספות בערוץ. בראש הדסק החדש יעמוד ארנון גל, ששימש עד לאחרונה כאחד מעורכי המהדורה המרכזית וכרכז הכתבים בחדשות 10. בחדשות 10 יעמידו לרשות הדסק תחקירנים ואנשי הפקה שגיוסם החל בימים האחרונים, זאת לצד עבודה בשיתוף פעולה עם כתבי חברת החדשות.
 • מעריב מציג מוסף חדש ליהדות, לחברה ולאומנות ב"חבילת סוף השבוע". המוסף, בשם  "ערב שבת" יעסוק בשאלות לגבי זהות יהודית וישראלית ויתפרסמו בו ראיונות עומק עם סופרים, משוררים וקולנוענים. חלק מתכניו של המוסף החדש נלקחו ממוסף "שבת" של מקור ראשון. את המוסף יערוך אלחנן ניר עורך מוסף "שבת" של מקור ראשון. בין הכתבים הקבועים של המוסף נמנים דב אלבוים עם טור קבוע בשם "בין השמשות", יאיר שלג יכתוב טור העוסק בחברה ורעות ישראלית, טור פרשת השבוע של ד"ר אלון שמיר, ביקורת ספרים מאת יהודית רותם ואורין מוריס ועוד.
 • ליאת רון וניר קיפניס יגישו תכנית שבועית ברדיו תל אביב. התכנית תעסוק בפער בין ההבטחות לבין מה שמקבל מעמד הביניים בפועל. בנוסף תסכם התכנית את השבוע החולף מזווית אישית, זוגית, משפחתית, אקטואלית וכלכלית. התכנית תשודר מדי שישי בשעה 12:00. ליאת רון כותבת במגזין G של גלובס, מופיעה ב"מגרש הכלכלי" בערוץ הספורט ומשמשת כפרשנית קבועה ב"לילה כלכלי" בערוץ 10. ניר קיפניס ייסד את המגזין "בלייזר" ובתפקידו הנוכחי כותב בגלובס על ספורט, תרבות, אלכוהול ואוכל וכן טור יומי על טלוויזיה
זזים בתקשורת
 • סמדר פלד מבכירי הכתבים בחדשות 2, עוזבת את הערוץ לאחר 20 שנה. פלד צפויה להצטרף לצוות מגזין שישי החדש בחדשות 10. פלד תשתלב בפרויקטים דוקומנטריים בערוץ 10 ותהיה חלק מצוות המהדורה המרכזית.
 • יון פדר העורך הראשי של Ynet ב- 12 השנים האחרונות, יפרוש מתפקידו בחודש יוני הקרוב. פדר ימונה לעורך חטיבת אתרי האינטרנט מקבוצת "ידיעות אחרונות" – "ידיעות אינטרנט". מי שיחליף את פדר כעורך Ynet הוא ערן טיפנברון,  ששימש ב- 4 השנים האחרונות כמשנה לעורך האתר. את טיפנברון בתפקיד המשנה לעורך תחליף הדס להב, ששימשה עד לאחרונה סגנית עורך ידיעות אחרונות . אמנון מרנדה המשמש כיום כראש מערכת החדשות של ynet ימונה במקביל לסגן עורך האתר.
 • טלילה נשר, כתבת החינוך של "הארץ", עוזבת את העיתון. נשר שימשה ככתבת חינוך והשכלה גבוהה במשך שנתיים ותחליף אותה בתפקידה ירדן סקופ. סקופ, אחת מראשי דסק החדשות של העיתון, הצטרפה ל"הארץ" לפני כשלוש וחצי שנים ושימשה בתפקידים שונים בדסק החדשות. לתפקיד ראש דסק במקומה של סקופ ימונה תמיר כהן.
 • נטשה מוזגוביה תכתוב מוושינגטון עבור דסק החדשות באתר וואלה. מוזגוביה שימשה עד סוף שנת 2012 כשליחת עיתון "הארץ" בארה"ב במשך 4 שנים. לאחרונה הצטרפה מוזגוביה כשדרנית מוושינגטון גם לתכנית "העולם הלילה" של mako ו"קשת" בהגשתו של יעקב איילון.
 • שי דורון מונה לכתב הפוליטי של נענע 10. דורון עבד בשנתיים האחרונות ברדיו "קול חי" וסיקר את התחום הפוליטי-מדיני עבור התחנה. דורון מחליף בתפקיד את עמרי נחמיאס, שעזב את האתר לטובת תפקיד כתב פוליטי, כנסת ופרלמנטרי בוואלה.
 • נדב בורשטיין עורך התרבות של חדשות 10, עובר ל"קשת" לאחר שלוש שנים בערוץ. במסגרת עבודתו בזכיינית ערוץ 2 צפוי בורשטיין להגיש תכנית יומית ולהשתלב בתכנים נוספים בלוח השידורים.
 • טלי מורנו מצטרפת להגשת מגזין ערב שבת החדש של חדשות 10 "שישי".  מורנו חוזרת לערוץ לאחר 3 שנים כשדרנית בזכיינית ערוץ 2 "קשת". במקביל להגשה, מורנו צפויה לביים כתבות מגזין לתכנית, לערוך ראיונות מיוחדים ולהשתלב בפרויקטים דוקומנטריים בערוץ 10.
 • איתן מרקוביץ' מונה לעורך הראשי של אתר נענע 10 במקומו של אורי רפאל- באום. מרקוביץ' שימש בעברו כעורך המשנה של המהדורה המרכזית של חדשות 10 וכעורך המשנה של התוכנית "השבוע" עם מיקי רוזנטל. קראו כאן על שינויים נוספים באתר נענע10.
 • דליק ווליניץ יגיש תכנית יומית חדשה ברדיו תל אביב 102FM  "בבוקר עם דליק ווליניץ"  שתעסוק באקטואליה רכה, כותרות העיתונים, סדר יום, עצות ושיחות עם מאזינים על שיפור אורח חיים.
 • סיגל סיריוס, שעבדה במחלקת החדשות של ערוץ 1 בתפקידי עריכה ובימוי שונים, עוברת לאתר וואלה. במסגרת תפקידה החדש תשמש סיריוס כמשנה לעורך הווידאו של האתר אסף וייס שהגיע לאתר לפני כחודש. שינוי נוסף בוואלה הוא עזיבתו של עורך מדור הטכנולוגיה אסף לבנון.
 • ניר יהב כתב לענייני ערבים של וואלה ב- 5.5 השנים האחרונות, עובר תפקיד ומצטרף לצוות עורכי דף הבית של האתר. בתפקידו החדש מצטרף יהב למריאנה בננסון וחגי קראוס ובמקביל יכתוב בתחום המגזין באתר. מחליפו של יהב ככתב לענייני ערבים הוא אבי יששכרוף.
 • עיתונאי חדשות 10 ברוך קרא יכתוב פרשנויות גם עבור "מעריב". קרא עובד ב"חדשות 10" משנת 2004 ככתב ופרשן לענייני משפט והוא יכתוב עבור "מעריב" טורים בתחום המשפט ואכיפת החוק. על פי ההסכם עם העיתון יכתוב קרא פעמיים בשבוע בעיתון היומי ופעם בחודש ב"מוספשבת".
 • רותי לוי, כתבת התקשורת והטלקום של "כלכליסט", עוזבת לאחר שמונה חודשים בעיתון. את לוי יחליפו באופן זמני כתבי ההיי טק של העיתון מאיר אורבך ואסף גלעד.
 • לאחר עזיבתו את ערוץ 2 מצטרף גיל ריבה לצוות העיתונאים שירכיב את המגזין החדש של חדשות 10. במסגרת תפקידו החדש יכין ריבה כתבות דוקומנטריות, יערוך ראיונות מיוחדים וישולב בפרויקטים נוספים בערוץ.
 • לאחר כמעט שנה בוואלה, יוסי מלמן, פוטר מהאתר.
 • גלעד שנהב מונה למנהל אולפן ynet.

תאריכי מנוף

1.5 חג הפועלים

8.5 יום ירושלים

9.5 יום הווטרנים

14.5 חג שבועות

15.5 יום הנכבה

17.5 היום הבינלאומי נגד הומופוביה

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha