ניוזלטר פברואר 2012

מה בניוזלטר?

אפקטיביות של עבודת תקשורת בקואליציות של ארגונים

ראיינתי את דורית אברמוביץ', קמפיינרית של שותפות-שראקה, אשר ניהלה גם קמפיינים של ארגוני נשים, בנושא האפקטיביות של עבודת תקשורת בקואליציית ארגונים. שותפות-שראקה – ארגונים לחברה דמוקרטית, שוויונית ומשותפת, כוללת את הארגונים: סיכוי, כיאן, איתך-מעכי, אג'נדה, מכון הנגב – אג'יק, קו משווה, קשב, צופן ושתיל.

דורית תיארה כמה אסטרטגיות לעבודה תקשורתית אפקטיבית  -

 1. תגובות שוטפות של הקואליציה על אירועים שמתפרסמים בתקשורת – התגובות של שותפות-שראקה לאירועים שונים שמשקפים אפליה כלפי הציבור הערבי בישראל, מאפשרות הצגת אלטרנטיבה ערכית למצב אי השוויון כלפי ערבים אזרחי ישראל וגם לתת הקשר רחב לכל אירוע נקודתי נגד ערבים. מבחינת העיתונאים, שילוב התגובות מעניק נפח לידיעה וגם תורם לדינאמיות של התחלפות הידיעות והמבזקים באתרי החדשות. כדי שהתגובות יתפרסמו, יש להקפיד מאוד על התזמון – יש להגיב מיד משום שידיעות מתחלפות מהר ואחרי שעות מעטות, שליחת התגובה עלולה להיות מאוחרת מדיי. דורית חושבת שלתגובות שיוצאות בשם קואליציה של ארגונים יש יותר סיכוי להתפרסם, גם על פי ניסיונה מניהול קמפיינים של קואליציות של ארגוני נשים. ראו בדף הפייסבוק שלהם את מגוון התגובות שהתפרסמו בתקשורת.
 2. ייצור חדשות – לא ניתן לבסס את הפעילות התקשורתית על תגובות בלבד, אלא גם לייצר במקביל פעילות. המפתח להצלחה מבחינה תקשורתית היא להבין איזה היבט בפעילות עשוי לעניין את התקשורת. לדוגמא: שותפות-שראקה פנו במכתב למנכ"ל רכבת ישראל בדרישה להוסיף כריזה בשפה הערבית. את הפנייה עצמה לא דבררו, אולם כשהגיעה תשובת הרכבת שהייתה לדבריה בוטה, דורית עניינה בה את התקשורת והיא אכן התפרסמה (הרכבת מתנגדת לכריזה בערבית: "יעשה רעש"). דוגמא נוספת: התקבלה פנייה בפייסבוק של ש"ש (שותפות-שראקה) לגבי תחנת מוניות בירושלים שמפרסמת את עצמה ככזאת שמעסיקה נהגים יהודים בלבד. זהו בפני עצמו אייטם תקשורתי. ש"ש התלוננה בפני הגורמים האחראים, כולל משרד התחבורה ובזק שמפרסמים את המודעות, וכן פנתה לתקשורת. בעקבות זאת החליט עיתונאי להעלות ידיעה בנושא, ובמסגרת כך פנה לקבלת תגובה ממנכ"ל בזק. המנכ"ל התחייב בעקבות כך להסיר את הפרסום של תחנת המוניות. זאת דוגמא לרתימת התקשורת לשינוי ממשי במציאות. לעיתים עצם הפנייה של עיתונאים לקבלת תגובה מהרשויות, כבר מייצרת את השינוי, אף מבלי שהדבר מתפרסם בתקשורת. כך היה במקרה של פניית ש"ש להנהלת כביש 6 בדרישה שינקו את הריסוס על גבי הכיתוב בערבית בתמרורים במחלף שורק. די היה בכך שש"ש פנו במכתב וששלושה עיתונאים התקשרו להנהלת כביש 6 לקבלת תגובה כדי לגרום לכך שהנהלת כביש 6 ניקתה את השלטים מהריסוס השחור על גבי הכתובות בערבית.
 3. שימוש בפייסבוק – דורית רואה בפייסבוק כלי תקשורת בפני עצמו שאינו פחות חשוב מכלי התקשורת הממסדיים. כלי התקשורת עצמם רואים בו כלי חשוב להפצה רחבה של כתבות שלהם. על כן כל ידיעה שמסקרת את ש"ש, עולה מיידית גם בפייסבוק של הקואליציה וגם בפרופיל של דורית. השימוש בפייסבוק אף מייצר חשיפה גבוהה לארגון ותורם למיצוב הציבורי שלו, בקרב האנשים והארגונים הפעילים באותו שדה, אך גם מעבר לכך. העלאת תמונה בפייסבוק (הכוונה גם לבאנר בעיצוב פשוט) יכולה להביא לחשיפה גדולה יותר באופן משמעותי לעומת סטאטוס כתוב. אם מפרסמים מודעה בעיתון, חשוב להפיץ אותה גם בפייסבוק. אם נחזור למקרה הדרישה לכריזה ברכבת בערבית – בפייסבוק נוצר באזז ואנשים העלו על דעת עצמם באנרים ופתחו דף פייסבוק – רכבת בערבית.


לסיכום – ארגונים חוששים לעיתים מעבודה תקשורתית במסגרת של קואליציות, חוששים שכך לא יקבלו קרדיט ויבלעו. הניסיון של דורית מראה שההפך הוא הנכון – עבודה בקואליציה, כפי שקרה גם בקמפיינים של ארגוני הנשים, מעלה את הנראות התקשורתית של הנושא ושל הארגונים השותפים. השתתפות בקואליציה הופכת את הארגון לשותף במהלכים משפיעים נוספים לאלו שהוא מקיים בעצמו. ארגון גם יכול להשתמש בפלטפורמה של הקואליציה כדי לקדם את הנושאים שבאג'נדה שלו.

קראנו, שמענו, ראינו

זזים בתקשורת

 • Ynet – תני גולדשטיין, אראלה גניסלב וג'וני זילבר פוטרו וארגון העיתונאים החדש פתח במאבק נגד הפיטורים. וגם שינויים במערכת חדשות ynet – שמוליק חדד, כתב האתר בדרום וכתב של "ידיעות אשקלון", יסיים את תפקידו ותחום סיקורו יועבר לנרי ברנר, כתב מדור הבריאות. את הכתב לענייני ערבים, רועי נחמיאס, יחליף רועי קייס ששימש עד עתה כקשב לענייני העולם הערבי. לתפקיד כתב המתנחלים ימונה איתמר פליישמן, אשר שימש בשלוש השנים האחרונות ככתב "ידיעות ירושלים". יאיר אלטמן, שסיקר עד עתה את התחום יחד עם כיסוי תחום הפלילי בירושלים, יסקר במקום אזור יהודה ושומרון את התחום המוניציפאלי בירושלים. במקביל לתחום זה יסקר אלטמן גם את המטה הארצי של המשטרה ואת המשרד לביטחון פנים. גידו רן ושרון שלמון מונו לסגני ראש מערכת החדשות אמנון מרנדה. השניים ימשיכו לשמש בתפקידיהם הנוכחיים – שלמון כרכזת כתבים במערכת החדשות ורן כראש דסק באותה מערכת.
 • כתבים חדשים בגלי צה"ל – עידו בנבג'י יהיה כתב שטחים, יערה ברק תכסה את תחום העלייה, קליטה והעולם היהודי,  עמית תומר תהיה כתבת צרכנות ותקשורת, נעמה ארטשיק תסקר את תחום החוץ, מדע וטכנולוגיה, יאיר שרקי יהיה כתב בית הנשיא, שיכון בינוי ופיתוח הנגב והגליל, יעל עמית תסקר את תחום איכות הסביבה והתשתיות וחן פישר תהיה כתבת ספורט.
 • אביב לביא, עיתונאי איכות הסביבה שפוטר ממעריב, הצטרף כבעל טור לצוות שבועון "לאישה" מבית ידיעות תקשורת, תחת הכותרת "אביב לביא – הקו הירוק".
 • יעקב אילון, מגיש מהדורת החדשות, הודיע על עזיבתו את ערוץ 10.
 • הכתב והעורך עמוס שביט עוזב את ידיעות אחרונות. שביט שימש ככתב מוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות, עורך מוסף "24 שעות סופ"ש", כתב טורי דעה ועורך מוספים מיוחדים.
 • יוסי מלמן, הפרשן לענייני מודיעין וטרור של עיתון הארץ הודיע על עזיבתו את העיתון.
 • אודי הירש הוא העורך הבא של אתר NRG מבית מעריב. הוא יחליף בתפקיד את דורון כהן, שמונה לעורך האתר לפני ארבעה חודשים בלבד.
 • אבי יופה מונה לעורך "המגזין" של מעריב.
 • מפקד גלי צה"ל החדש הוא ירון דקל. דקל הפסיק להגיש את תוכנית האקטואליה היומית "הכל דיבורים" ברשת ב' והמגיש המחליף אותו כעת הוא יוסי הדר.
 • מיקי מירו נבחר בשנית למנהל רדיו קול ישראל.
 • ג'ודי רודורן (Jodi Rudoren) תחליף את איתן ברונר כראש מערכת הניו יורק טיימס בישראל.
 • סבב מינויים פנימיים בכלכליסט –  על רקע הקיצוץ הרוחבי שבוצע באחרונה במערכת העיתון. הדר קנה, מונתה לתפקיד כתבת המשפט של העיתון במקומו של עו"ד איתי הר-אור. קנה תמשיך לסקר את תחומי המסים ורואי החשבון. את רון גרנות, מי שכתב וערך את מדור הרכילות העסקית של כלכליסט, "דיבידנדים", החליפה יסמין גיל, כתבת התעופה והתיירות וגם היא מקבלת תחום סיקור נוסף על אלה שבאחריותה. את תפקיד כתב הבנקים של העיתון ימלא מישל אודי.
 • יואב גינאי מונה למנהל חטיבת התכניות של ערוץ 1. איתי לנדסברג סיים את תפקיד ראש מחלקת התעודה.
 • כתבת תוכנית חיסכון של חדשות ערוץ 2  לירן דנש עוזבת את התוכנית. נעה אורון מצטרפת לצוות התוכנית.
 • אילאיל בן צור– לרון מונתה לתפקיד סגנית עורכת המוסף ממון של ידיעות אחרונות. היא תחליף את ירון פרוסט שעזב את העיתון.
 • · עורך הצילום של עיתון הארץ טל כהן, עוזב את תפקידו, יחליף אותו ניר כפרי.

תאריכי מנוף

8.3 חג פורים

8.3 יום האישה הבינלאומי

14.3  יום המדע בישראל (המצוין ביום הולדתו של אלברט איינשטיין)

15.3  יום הצרכן הבינלאומי

21.3 היום הבינלאומי לביטול אפליה גזעית

22.3  יום המים הבינלאומי

30.3  יום האדמה

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha