ניוזלטר ינואר 2011

מה בניוזלטר?

שחור-לבן - יוצאי אתיופיה בראי התקשורת

ב-25 בינואר התקיים יום עיון של מרכז ההיגוי של יוצאי אתיופיה בשיתוף אג'נדה שעסק בייצוג יוצאי אתיופיה בתקשורת לרגל פרישתה של עורכת העיתון "ידיעות נגט" בתיה מקובר. "ידיעות נגט" הוא עיתון היוצא פעם בחודשיים בשפות עברית, טיגרית ואמהרית.  העיתון ממומן על ידי משרד החינוך ומופץ חינם ב – 22 אלף עותקים בחסות "ידיעות אחרונות".

 

ענת סרגוסטי, מנכ"לית אג'נדה הנחתה את הפאנל בכנס. לדעתה בתחילת העלייה מאתיופיה, התאפיין הסיקור התקשורתי של הקהילה בדיבור של מומחים "מעל ראשם", סיקור בעיקר של אירועים שליליים, ותופעת "האתיופי הראשון" (הראשון שהיה לקצין, הראשונה שהתקבלה לאוניברסיטה ועוד), כאילו אחריו אין עוד. כיום השתנה במקצת אופי הסיקור, אך עם זאת עדיין קיים סיקור סטריאוטיפי שלילי רב. אחת הדרכים להוביל לשינוי היא שילובם של יוצאי אתיופיה ככתבים ועורכים בתקשורת. אג'נדה יוזמת קורס הכשרת כתבים ליוצאי אתיופיה שיחל בקרוב (לפרטים נוספים על הקורס ניתן לפנות לדנה וינקלר באג'נדה).

גרמאו מנגסטו, שהשתתף בפאנל, הוא העורך הנכנס של "ידיעות נגט" וחוקר בתחום התקשורת שכתב עבודת תזה המשווה את הסיקור התקשורתי של העולים מאתיופיה לעומת העולים מבריה"מ לשעבר. הוא דיבר על האופנים הנפוצים בהם מוצגים בתקשורת יוצאי אתיופיה: כבני עליית מצוקה שמדינת ישראל הצילה וכעלייה לצורך שיפור רמת חיים ולא מתוך אידיאולוגיה. התקשורת מתמקדת בזרות של יהודי אתיופיה ומתמקדת בתופעות קיצוניות (המרואיין הטיפוסי הוא אדם ממורמר במיוחד או אדם שחרג מהנורמות, מהסטריאוטיפ). סיקור הפגנות של יוצאי אתיופיה מתמקד לרוב בחיכוך עם המשטרה ובאלימות ולא בנושא ההפגנה. גרמאו התייחס לקיומו של העיתון הקהילתי "ידיעות נגט" כמרכיב חיובי בשימור התרבות של יוצאי אתיופיה.

דני אדינו אבבה, כתב ב"ידיעות אחרונות" סיפר שמעולם לא התבקש לכתוב דווקא על יוצאי אתיופיה וכי הוא מסרב לשמש כמומחה לאתיופים.

ברהנו טגניה, כתב פלילים בחדשות ערוץ 2 אמר כי הוא לקח על עצמו תפקיד לשנות את הדימוי השלילי של יוצאי אתיופיה. אמנם הוא כתב פלילים, אך הוא מתעקש לסקר גם את הקהילה כיוון שההכרות וההבנה המעמיקות שלו מאפשרות לו להביא סיפור יותר מדויק ומורכב. כמו כן, למרות שזה קשה, הוא מתעקש לשדר סיפורים חיוביים על הקהילה. חשוב למשל שיוצאי אתיופיה יופיעו בתקשורת כאנשי מקצוע שאינם עוסקים רק בטיפול בבני הקהילה (לדוגמא עורכי דין). בנוסף, טגניה חושב שעל בני הקהילה להיות יותר אקטיביים כצרכני תקשורת – להציף את המערכות בתלונות ובבקשות כדי להשפיע על אופני הסיקור.

דוד מהרט, מנהל מרכז ההיגוי ליוצאי אתיופיה במערכת החינוך, אמר שישנו בלבול בין העולים מאתיופיה לבין 40 אלף יוצאי אתיופיה שנולדו בארץ, שממשיכים להתייחס אליהם כאילו הם עולים ולא ילידי ישראל. הוא ביקר את התקשורת על כך שהיא ממעטת בסיקור חיובי של הקהילה ונתן דוגמא שכאשר הוזמן לראיון ברדיו לרגל חג הסיגד, המראיין דיבר על דוח שעסק בשיעורי הגירושין בקרב הקהילה ולא בחג עצמו.

אחד המשתתפים בקהל אמר כי סיקור חיובי של יוצאי אתיופיה לא חייב להתמקד רק במידת ה"ישראליזציה" שלהם – עד כמה הם הצליחו להשתלב ולהפוך לישראלים מצליחים, אלא דווקא בייחודיות התרבותית ובשונות החיובית של הקהילה.

 

קראנו, שמענו, ראינו

 

 זזים בתקשורת

 • גדי להב מונה לעורך הראשי של וואלה.
 • הושלם איחוד המערכות בין מעריב ו-nrg. כתבי העיתון ישמשו ככתבי האתר. בגזרת ריכוז הכתבים של מעריב, יצטרפו עדי פולק, שתמשיך גם בתפקידה כראש דסק בעיתון המודפס וכן ניר נוימן שימשיך לשמש גם בתפקידו כעורך חדשות בדסק. מוטי כץ, רכז הכתבים של העיתון מאז מרץ 2009, יעזוב. שלומית חביב, המפיקה הראשית של nrg, מונתה לתפקיד מנהלת האתר.
 • עלי ואקד, כתב השטחים של ynet עוזב. אליאור לוי, כתב לענייני פלסטינים בערוץ 1, יחליפו בתפקיד.
 • העיתונאית והסופרת גפי אמיר הצטרפה לשבועון "לאשה", שם היא כותבת טור אישי.
 • רן רזניק לישראל היום: רזניק, שעזב לאחרונה את מגזין "מנטה" מבית ידיעות אחרונות, ישמש ככתב חוקר לענייני בריאות ויכתוב במוספי סוף השבוע ובעמודי החדשות.
 • איתי צמיר מנהל מחלקת האינטראקטיב והניו-מדיה בערוץ 10, פורש מהחברה.
 • רוני ארזי מונה לדובר מועצת יש"ע. הוא שימש עד עתה כמנהל מחלקת החדשות של רדיו "קול חי" וכעורך החדשות של העיתון "בשבע" ויכנס רשמית לתפקידו החדש ב-1 בפברואר.
 • לי-אור אברבך, כתב התקשורת של "גלובס" בשנתיים האחרונות, מונה למחליפו של רותם דנון כעורך מגזין "פירמה". אברבך ימשיך במקביל לכתוב בנושאי תקשורת.
 • נועם רשף, העורך הראשי של הפורטל המקומי של ynet, עוזב את תפקידו. גיא בניוביץ', מנהל האתר, ישמש מעתה גם כעורך ראשי.
 • קובי מחט במקום גיא זהר בערוץ הילדים.
 • אתי אפללו, כתבת הבנקאות, הרשות לניירות ערך ושוק ההון של TheMarker, עוזבת.

 

תאריכי מנוף 

 4.2   יום האם והמשפחה

 6.2   היום הבינלאומי נגד מילת נשים

 14.2 יום ולנטיין

 21.2  יום שפת האם הבינלאומי

 

דרושים/ות

 •  המועצה הישראלית לצרכנות מחפשת ממלא/ת מקום לעוזרת הדוברת היוצאת לחופשת לידה של חצי שנה. תאריך תחילת עבודה 1.3.11. תיאור התפקיד ודרישות בסיסיות: בוגר/ת לימודי תקשורת, נמרץ/ת, אמביציוזי/ת ומוכשר/ת. ניסיון של שנה לפחות בתקשורת, עיתונות, דוברות או משרד יח"צ. נכונות לעבודה אינטנסיבית. המשרה מיועדת לנשים וגברים כאחד. לא מתאים לסטודנטים. נא לפנות לרקפת וינטרוב, דוברת, טלפון: 03-6241033 נייד: 050-7653489  [email protected]
 • דרושה רכזת דוברות והסברה לאיגוד מרכזי הסיוע

 

 

 

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha