ניוזלטר לארגונים – ינואר 2012

מה בניוזלטר?

על עבודה מול התוכנית "סדר יום" בהגשת קרן נויבך

ב-23.1 התארחה קרן נויבך בפורום דוברים/ות באג'נדה בנושא עבודה מול התוכנית "סדר יום". באותו בוקר התפרסם כי קרן היא זוכת פרס זכויות האדם על שם אמיל גרינצוויג שמעניקה האגודה לזכויות האזרח, ברכות!

התוכנית "סדר יום" משודרת בימים א'-ה' ברשת ב' בשעות 8-10 בבוקר. בימי שלישי המגישה המחליפה היא ענת דוידוב. העורכת: מירית הושמד -מיטרני. אני מביאה כאן סיכום שמבוסס ברובו על שאלות ששאלו הדוברים שהגיעו למפגש ועל התשובות של נויבך:

קרן נויבך פתחה ואמרה כי המטרה העיקרית שלה בתוכנית היא להפשיט ולפרק עבור המאזינים את מנגנוני הכוח השונים בישראל, כדי שאנשים יבינו היכן הם חיים. התוכנית מרבה לעסוק בכשלים של התנהלות המערכות הגדולות במדינה מול האזרחים. התוכנית מנסה להציג ולהבין תהליכים חברתיים ארוכי טווח. התוכנית מבדלת את עצמה מתוכניות אקטואליה אחרות בכך שעיסוקה המרכזי הוא התחום הכלכלי-החברתי. היא לא מנסה לכסות יריעה רחבה מזו. אלו גם הנושאים שמעניינים יותר את קרן.

כיצד לפנות ולהציע אייטמים למערכת התוכנית:

חד משמעית במייל – [email protected]. קרן והעורכת עוקבות כל הזמן אחרי המיילים שמגיעים. אפשר לשלוח כמה פעמים ולהזכיר במייל. אם יוצרים קשר איתה בטלפון הסלולרי אז רק בסמסים, בבקשה לא להתקשר לקרן.

מבנה התוכנית: בשעה הראשונה 4 אייטמים מרכזיים, חדשותיים. בשעה השנייה ישנם 2-3 אייטמים ארוכים יותר, שאין צורך שיהיה להם עוגן אקטואלי.

לוח הזמנים של המערכת: המערכת מתחילה לעבוד כשבוע מראש על הסיפורים המגזינים (אלו שמשודרים בשעה השנייה). מומלץ להציע סיפורים כאלו במייל בימים רביעי-שישי, אז במערכת מתכננים לשבוע שלאחר מכן. האייטמים החדשותיים נסגרים יום לפני וחלקם ממש בבוקר לפני שידור התוכנית.

מומחים ופרשנים בתוכנית: ישנם פרשנים קבועים, בעיקר בתחומי הכלכלה. יחד עם זאת מערכת התוכנית שואפת להרחיב את מעגל הפרשנים וישמחו לקבל מכם הצעות. אם אתם שומעים פרשן/ית בתוכנית שמציגים באופן חסר, נושא שאתם בקיאים בו, תמהרו להגיב במייל, להציע זוויות ומרואיינים אחרים, לייצר דיאלוג עם התוכנית – כך נולדים הרבה אייטמים. שימו לב – ארגונים נוטים להציע שוב ושוב את אותם מרואיינים מטעמם (היו"ר, המנכ"ל, היועץ/ת המשפטי/ת…) וזה בעייתי.

מבנה האייטמים: קרן אמרה שהיא בשונה מהנעשה תוכניות אחרות, לא אוהבת לבסס אייטמים רק על סיפור אישי, במיוחד לא לעשות פורנוגרפיה של עוני, של תקיפה מינית ועוד. היא כן מראיינת למשל עובדים, שמספרים על תנאי עבודתם. לרוב בכל אייטם יובאו נתונים, פרשנות לגבי המגמה הרחבה וכד'.

Follow up: באופן כללי התוכנית מרבה לעקוב אחר סיפורים ששודרו בה לראשונה. לעיתים התוכנית תעקוב גם אחרי סיפורים שנחשפו בכלי תקשורת אחרים, תלוי במידת חשיבותם.

סיפורים חיוביים: קרן אמרה שיש לה רתיעה מסיפורים פטרוניים, למשל על בעלי מוגבלויות שהגיעו להישג מסוים. לדעתה אלו לא סיפורים שמייצרים שינוי תודעתי, רק גורמים למאזינים הרגשה טובה לרגע. צריך לחשוב איך להבנות סיפורים כאלו בתבנית אחרת, כתופעות חברתיות ומערכתיות. נשאלה שאלה לגבי סיקור של אירועי התרמה וימי עיון – על כך קרן ענתה כי ימי התרמה לא (משום שיש כל כך הרבה) וימי עיון בהחלט כן, במידה והנושא מעניין. קרן תשמח לציין בתוכנית הישגים של ארגונים, כאלו שהם בגדר שירות לציבור הרחב (לדוגמא הפיכת קו הטלפון 1202 של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי/ות תקיפה מינית לקו חינמי).

סיקור החברה הערבית בתוכנית: אחת הדוברות שהשתתפה במפגש העלתה את הבעיה שהתקשורת בעברית מעוניינת תמיד ב"דם" ובקונפליקט כשזה נוגע לסיקור החברה הערבית וגם את הבעיה של תת סיקור. קרן ענתה שאכן גם בתוכנית שלה יש מעט מדי סיקור של החברה הערבית ושהארגונים צריכים להמשיך ולנדנד ולהציע נושאים ומרואיינים.

סיקור נושאי סביבה: אחת הדוברות אמרה כי לטעמה לא חלחל הקשר ההדוק בין סביבה לחברה. קרן אמרה שאכן בתוכנית נוטים להתייחס יותר להיבטים הכלכליים (למשל בנושא תמלוגי הגז או בנושא מפעלי ים המלח) או בזווית הצרכנית (למשל בנושא התחבורה הציבורית). התוכנית כן עקבה אחר כמה נושאים סביבתיים כמו הכרייה בשדה בריר.

פינת המוסיקה: בימי חמישי ב-9:30 מתארחים זמרים להופעה חיה בתוכנית. נשאלה שאלה האם אפשר להציע זמרים שנותנים הופעה באירוע סביב נושא או מטרה מסוימים. קרן ענתה בחיוב – בתנאי שהם ממש טובים.

הרחבת מאגר מרואיינים/ות
אנו באג'נדה מקבלות לעיתים קרובות פניות מעיתונאים שמבקשים מאיתנו להמליץ להם על מרואיינים טובים – במיוחד מקרב האוכלוסייה הערבית, מקרב יוצאי אתיופיה, נשים ועוד. אנו מעוניינות גם לקדם באופן אקטיבי את שילובם של מרואיינים מקבוצות בחברה שסובלות מתת ייצוג ו/או מייצוג שלילי בתקשורת ונשמח מאוד אם תשלחו לנו רשימות של מרואיינים מומלצים, עם תיאור קצר של כל אחד/ת ופרטי קשר כמובן. הכוונה למרואיינים בכל הנושאים.

קראנו, שמענו, ראינו

זזים בתקשורת

 • עיתונאי ידיעות אחרונות, אורי משגב, פוטר מתפקידו. משגב הצטרף לעיתון לפני ארבע שנים וכתב עבורו מאמרים וכתבות במוספים השונים ביניהם: 24 שעות, המוסף לשבת ו-7 לילות.
 • במסגרת השינויים במגזין "TIMEOUT" הוחלט לבטל שלושה טורים אישיים: טור של גל אוחובסקי, חנוך מרמרי והעיתונאי והמוזיקאי, אמיר בן דוד. החל מהשבוע צפויים להצטרף למגזין מספר כותבים קבועים חדשים.
 • רעות מתתיהו, כתבת המדיה של פנאי פלוס עוזבת את המגזין לאחר כשנתיים. בשלב זה טרם מונה לה מחליף.
 • אמילי גרינצוויג, כתבת המדיה של וואלה, עוברת ל"הארץ". במסגרת תפקידה החדש תכסה את תחום התקשורת בעמודי החדשות של העיתון. את גרינצוויג יחליף דוד אברהם כתב המדיה של נענע 10 בעברו. עם הגעתה של אמילי גרינצוויג ל"הארץ" צפויה גילי איזיקוביץ כתבת התקשורת לעבוד רק עבור "גלריה". במקביל לשתי הכותבות בתחום המדיה, משמש נתי טוקר ככתב תקשורת ופרסום ב The Marker-.
 • יוסי הדר מונה לרכז המערכת ברשת ב'. על חילופי תפקידים בקרב כתבים ברשת ב' קראו כאן. בעיתון הארץ התפרסמה ביקורת נוקבת על השינויים הללו. על מינויים נוספים של מנהלים בקול ישראל קראו כאן.
 • כתב ראשון בכנסת מטעם גוף תקשורת בערבית בישראל. מדובר במוחמד עווידה מאתר החדשות Panet  מקבוצת פנורמה.
 • ליעד מודריק עוזבת את גלי צה"ל לטובת לימודים בחו"ל לאחר תקופה של 14 שנים בתחנה. לאחרונה הגישה מודריק את "שישבת" ופעמיים בשבוע את "יוצאים לאור". אסף ליברמן יחליף אותה ב"שישבת".
 • ירון פרוסט עוזב את המוסף הכלכלי של "ידיעות אחרונות" לאחר כארבע וחצי שנים בתפקיד סגן העורכת יעל דרומי. מחליפה אותו אילאיל בן צור-לרון.
 • דדי מרקוביץ', עורך מוסף שבת של "מעריב" מזה כשנתיים, עוזב את תפקידו. בשלב זה טרם מונה לו מחליף.
 • "מעריב" צפוי לבטל שתי משרות של כתבים אזוריים של השרון ושל הגליל והעמקים, שמונו לתפקיד לפני מספר חודשים. במסגרת הקיצוצים צפויים לעזוב את העיתון תומר לוי כתב אזורי בשרון וזיו ציון כתב אזורי בגליל והעמקים.
 • עוזי וייל צפוי לפרסם מדור סאטירי במוסף סופשבוע  של "מעריב". המדור החדש יהיה בן עמוד אחד ויפורסם פעם בשבוע.
 • אושר מינוי אלדד קובלנץ לתפקיד מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית.
 • מינויים ברדיו "קול חי": דבורה גינזבורג מונתה לסגנית מנהל מחלקת החדשות. בנוסף ישראל רוזנר יהיה ראש דסק חדשות דתי חרדי. אסתי פלד מונתה לעורכת המהדורה המרכזית במקומו של חיים גריידינגר, שקיבל לאחרונה את תפקיד הכתב המוניציפאלי של התחנה. במקביל משמש גריידינגר ככתב לענייני דתיים ב"מעריב". מינוי נוסף הוא של שי דורון שיחליף את כרמי יוגב ככתב מדיני פוליטי בתחנה. יוגב עבר לרדיו "גלי ישראל".

תאריכי מנוף

6.2  היום הבינלאומי נגד מילת נשים

8.2  חג ט"ו בשבט

14.2 יום ולנטיין (חג האהבה בעולם המערבי)

21.2 יום שפת האם הבינלאומי

23.2 יום האם והמשפחה


© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha