ניוזלטר יולי 2013

כלים באינטרנט של אג'נדה- השדרה לקידום מאבקים חברתיים

 בחודש שעבר סיפרנו כאן על המיזוג בין הארגונים אג'נדה והשדרה. מעתה תוכלו לקבל תמיכה לא רק בתחומי התקשורת הקונבנציונלית – אלא גם בכלים טכנולוגים  לקידום יוזמות ומאבקים חברתיים. כמו כן אנו מרכזים בפורטל השדרה מידע על מאבקים לתיקון עוולות בישראל בצורה פשוטה ונוחה להתמצאות, מעודכנת והוגנת.

נתחיל הפעם בלספר על הכלי: קמפיין שליחת דוא"ל / פקס לנבחרי ציבור  – זהו הכלי הדומיננטי והיעיל ביותר, בארץ ובעולם למה שמכונה אקטיביזם דיגיטלי. למעשה מדובר בהכלאה בין עצומה אינטרנטית לשליחת מכתב לנבחרי ציבור, המאפשרת יצירת לחץ ציבורי רב, במינימום מאמץ מצד השולחים. מניסיוננו, התוצאות של שימוש נכון בכלי זה הן מאוד אפקטיביות – השפעה ישירה והפעלת לחץ ממוקד על מקבלי החלטות.

הכלי מאפשר למנהלי הקמפיין לנסח את המכתב, עם אפשרות לשולחים לערוך אותו כראות עיניהם ולהוסיף נימה אישית. המיילים מופיעים בתיבות הדואר הנכנס של מקבלי ההחלטות כמכתב אישי מהכתובת הפרטית של כל שולח/ת.

ההשפעה של כלי זה אף גדולה יותר כאשר משלבים אותו במסגרת קמפיין רחב יותר, שיכול לכלול למשל סרטונים ופוסטרים.

דוגמאות לשימושים בכלי זה:

קמפיין להצלת חוף פלמחים – עשרות אלפי אנשים שלחו מיילים לחברי הועדה האזורית לתכנון ובניה ולשר להגנת הסביבה במהלך פברואר האחרון באמצעות כלי זה. המיילים נשלחו כחלק מקמפיין של קואליציית ארגוני סביבה והובילו לדחיית ההחלטה לאשר את תוכנית הבניה ההרסנית בחוף והעברתה למועצה הארצית לתכנון ובניה, שתבחן אפשרות של הקמת גן לאומי במקום.

אומרים לא להטלת מס בריאות וביטוח לאומי על עקרות בית – במהלך החודש האחרון, במסגרת קמפיין רחב לדרישת תקציב חברתי, הושק קמפיין מייל ממוקד המתנגד לגזרה של הטלת מיסים על עקרות בית. אזרחים שלחו מיילים לכל חברות וחברי ועדות הכספים והעבודה, הרווחה והבריאות. מספר ימים לאחר מכן הודיע שר האוצר על ביטול הגזרה.

עצרו את מחטף הגז  – בחודש יוני האחרון נוהל מאבק ציבורי למען העברת ההחלטה בנושא יצוא הגז מהממשלה לכנסת. מספר ימים לפני קבלת ההחלטה בממשלה, הושק קמפיין ששילב שליחת פקסים ומיילים לכל חברי הממשלה ובסופו אומצו חלק מהדרישות של המאבק הציבורי.

עוצרים את הגזענות ואת חילול שם השמיים בלשכת הרב הראשי לישראל – קמפיין ממוקד שמוען לחברי הגוף הבוחר לרבנות הראשית והציג את אופיו הבעייתי של המועמד הרב שמואל אליהו. מעל 1000 אנשים שלחו מייל נגד בחירתו של הרב והוא אכן לא נבחר.

 פנייה לארגונים – איסוף פרטי נשים מומחיות למאגר מרואיינות

 השנה, מוקם באג'נדה-השדרה, "מרכז מדיה נשים" שתחתיו פועלים מספר פרויקטים. אחד מהם הוא בניית מאגר מקיף באינטרנט של נשים שיכולות לדבר, להתראיין, להופיע בפאנלים, ולכתוב מאמרי דעה בנושאים השונים והמגוונים שעל סדר היום. ברצוננו לבנות מאגר רחב ככל האפשר שישולבו בו נשים מעשייה, מאקדמיה, מארגוני נשים ומארגונים חברתיים. נשים מהמרכז, מהפריפריה, נשים יהודיות, עולות, ותיקות, ערביות, לא יהודיות, חרדיות, נשים עם מוגבלות ועוד. נשים עם תפיסות עולם שונות. המאגר נועד לשמש בעיקר עיתונאים ולתת מענה לטענה המושמעת לעיתים, כי אין נשים מוחיות בתחומים שונים. אנחנו פונים אליכם, משום שאנחנו בטוחים שבארגוני החברה האזרחית יש  נשים מעולות, מתחומים רבים, שיכולות להיות חלק מהמאגר הזה. אנחנו כמובן נוודא עם כל הנשים שהן מוכנות, רוצות, ויכולות לקחת חלק בפרויקט הזה. נשמח לשיתוף פעולה מצידכם להעשיר ולגוון את המאתר הזה.

מצורפת טבלה למילוי פרטים של נשים.

אנא מאלו ושלחו אל: ביאן מג'אדלה [email protected]. לשאלות: 03-6096585, שלוחה 4.

 קול קורא להגשת מועמדות לפרס דרור 2013

 זאת השנה הרביעית ברציפות שבה יוענק פרס דרור לקמפיין חברתי על שמו של דרור שטרנשוס ז"ל.  ראו כאן או כאן את הקול הקורא להגשת מועמדות לפרס דרור 2013 (וכן מצורף כמסמך נפרד). שימו לב כי יש לשלוח את המועמדויות עד ה-30.9.13.

קראנו, שמענו, ראינו

·    דוגמא מעניינת לשיתוף הציבור – פרויקט "סרדין": תיעוד צפיפות בתחבורה ציבורית - מאות גולשים שעוקבים אחרי ח"כ זנדברג

          באינסטגרם ובפייסבוק ושלחו לה את התיעוד שלהם של העומס והתורים באוטובוסים וברכבות.

זזים בתקשורת

  • גליה פורת, ששימשה כעורכת המשנה של תוכנית "היום שהיה" בערוץ 10, מסיימת את תפקידה ותשמש כרכזת כתבים ב"כלכליסט".
  • יוחאי עופר, הכתב הצבאי של "מקור ראשון" ימונה לתפקיד הכתב לענייני משפט של מעריב.
  • יעל לוי, שהייתה כתבת הרווחה בגל"צ, מסיימת את תפקידה.
  • דן כנר, המגיש הוותיק, פורש מרשות השידור, לאחר 47 שנה בהן הנחה תוכניות רדיו וטלוויזיה רבות.
  • רוני זינגר, שהייתה כתבת ב- 3 שנים האחרונות בתוכנית" עובדה", עוזבת את תפקידה. תחליף אותה נועה פרי, ששימשה כתחקירנית בתוכנית.
  • קיצוצים ב"פנאי פלוס"  –  הוחלט לבטל את מדורי התרבות והספרים. עופר עין-גיל אשר שימש ככתב המדורים וכמבקר האוכל  יסיים את תפקידו.

תאריכי מנוף

 8.8         עיד אלפיטר

12.8     יום הנוער הבינלאומי

16.8     יום הזיכרון לקורבנות הסחר בנשים

27.8   פתיחת שנת הלימודים

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha