ניוזלטר מאי 2013

אג'נדה מתחדשת

בימים אלו אג'נדה מאחדת כוחות עם ארגון מקצועי וחדשני בתחום השינוי החברתי בישראל.  ב-7.5.13 החליט הועד המנהל של אג'נדה לבטל את החלטתו מחודש פברואר לסגור את אג'נדה. נמשיך ונעדכן.

איך פרץ לסדר היום הקמפיין נגד יצוא הגז הטבעי?

ראיינתי את מיכל שוקרון, דוברת מגמה ירוקה בנושא: כיצד הפך הקמפיין נגד יצוא הגז הטבעי למאבק חברתי בולט בשבועות האחרונים ולנושא מרכזי בסדר היום התקשורתי?

לדברי מיכל, בחצי השנה האחרונה ניסו אנשי "מגמה ירוקה" להעלות לסדר היום הציבורי את התנגדותם ליצוא הגז הטבעי. הם קיימו פעולות קטנות, נקודתיות אך הקמפיין לא המריא. לאור זאת, הם קבלו החלטה אסטרטגית, שעליהם להרחיב את מעגל האנשים המעורבים במאבק, או במילותיה של מיכל: "מבחינה תקשורתית רצינו לצאת מסיקור בעיתונות הכלכלית ולהגיע ל- ynet וכדי שזה יקרה צריך לפנות לציבור ולרתום אותו למאבק. הבנו שאין מסלול עוקף ציבור. זאת הדרך להפוך את הנושא למרכזי בסדר היום".

 כיצד זה נעשה?

במקביל ליצירת "המטה להשארת הגז הטבעי בארץ", מטה של ארגונים סביבתיים, חברתיים וכלכליים,  שמספקים למאבק מידע, מומחים במגוון תחומים ותקציב, נעשו כמה פעולות שמטרתן הגעה לציבור שאינו קשור ישירות לאותם ארגונים:

 • התקיימה פגישה בנושא יצוא הגז לפעילים חברתיים בבר קיימא בת"א, אליה הגיעו כ-60 אנשים. מיכל מדגישה שבפגישה הזאת המארגנים לא הסתפקו בהסברה על נושא הגז – בנוסף המשתתפים התחלקו לקבוצות עבודה ובנו תוכנית פעולה (הפגנות, סרטון ועוד אחד, פעילות בפייסבוק וכד'). כך התווספו למאבק מעגל חדש של פעילים שהביאו איתם יכולות מגוונות. כדי לאפשר לפעילים להמשיך ולעבוד יחד, הוקמו קבוצות פייסבוק פנימיות. כתוצאה מהמפגש הזה, התארגנה ההפגנה הראשונה מול ביתו של שר האנרגיה, סילבן שלום.
 • אודי חן, הקמפיינר של מגמה ירוקה, הצטרף למפעילי "חדר מצב" (יש לדף כ-19 אלף עוקבים בפייסבוק ולסטטוסים שמועלים בדף זה נחשפים לעיתים כ- 800 אלף גולשים) ורתם אותם לסיקור אינטנסיבי של המאבק. סטטוס שהשווה את הסכום שהציבור יפסיד ממחיקת החוב לדנקנר, לעומת ההפסד הצפוי מיצוא הגז, קיבל הרבה מאוד חשיפה. מאז נעשו חיבורים רבים בין נושא הגז למאבק על תקציב המדינה, למשל הסיסמא המרכזית "גז ולא גזירות".
 • התפרצות של פעילי מגמה ירוקה לנאום של עמיר פרץ בוועידה הלאומית לאנרגיה, שהועלתה לרשת, יצרה עניין והתלהבות בקרב פעילים חברתיים.
 • חיבור בין עיתוי בוער – הצפי שעומדת להתקבל החלטה בעניין יצוא הגז אחרי חזרתו של נתניהו מביקורו בסין,  לבין רצונם של פעילי "המחאה החברתית" להגיע להישג קונקרטי בקיץ 2013. רצון זה היתרגם לחיבור למאבק נגד יצוא הגז שהוא אקטואלי, ממוקד ובעל משמעות אדירה מבחינה כלכלית וחברתית.
 • יצירת קשר ושיתופי פעולה עם קבוצות שונות המעורבות במחאה החברתית, כמו "המעברה" ו"הלא נחמדים".
 • מדי שבוע מתארגנות הפגנות נגד יצוא הגז, מול בתים פרטיים של מקבלי החלטות כמו שר האנרגיה סילבן שלום ובעלי הון מעורבים כמו יצחק תשובה. הבחירה היא של פעילי השטח והיא סוחפת אנשים שאולי לא היו מגיעים להפגנה מול משרד ממשלתי כזה או אחר. ההפגנות מעוררות עניין תקשורתי ומצליחות להביא את נושא הגז לעמודים הראשונים של העיתונים ולפתיחת מהדורות חדשות. אנשי התקשורת של המאבק, משתמשים בגל הסיקור כדי להציף עוד ועוד סוגיות חשובות הקשורות ליצוא הגז.

כאמור, נוצר מצב שבו יש מצד אחד את מטה הארגונים ומצד שני את פעילי השטח, שפועלים במקביל במאבק. כיצד המאבק מתנהל לאור ריבוי הגורמים השותפים לו, במיוחד מבחינה תקשורתית?

לדברי מיכל, התיאום בין הגורמים השונים הוא אתגר גדול עבורה כדוברת. מטה הארגונים נעזר במשרד יח"צ, אך לפעילים שאינם קשורים לארגונים, יש מסרים שלהם ולא תמיד יש חפיפה ולעיתים אף  התנגשויות ביניהם. נעשים מאמצים להרחיב את שיתוף הפעולה ואת ההתחשבות בין הגורמים השונים, מתוך הכרה שכולם פועלים למען אותה מטרה חשובה. כך למשל הארגונים לא מגיעים להפגנות עם שלטים עם הלוגואים שלהם, זאת משום שהפעילים לא מעוניינים בהכרח להיות מזוהים עם הארגונים. כמו כן הפעילים שמארגנים את ההפגנות לא הסכימו שמטה הארגונים ידברר אותן. נעשים ניסיונות לרתום פעילים שמתראיינים בהפגנות, כך שיתמקדו במסרים נגד יצוא הגז ולא באלימות משטרתית. מטה הארגונים מספק נתונים וניתוחים ואלו מוצגים כל הזמן בפייסבוק ומתפרסמים בתקשורת.

נוהל תגובות בתקשורת – למטה הארגונים יש צוות תקשורת המורכב מ-4 דוברים + חברת היח"צ שהמטה שכר. חברת היח"צ מנסחת תגובה ושולחת לדוברים והם צריכים להגיב תוך פרק זמן קצר. מיכל, כדוברת מגמה ירוקה, ארגון שחבר במטה, מקפידה להתייעץ גם עם פעילי השטח לגבי התגובות, כדי שמהלכים של המאבק יהיו כמה שיותר משתפים.

ניו מדיה – למטה יש אחראי ניו מדיה שעיקר תפקידו הוא תיאומים וחיבורים באינטרנט, בין הגורמים השונים השותפים למאבק.

לסיכום, ההצלחה בהפיכת ההתנגדות ליצוא הגז למאבק חברתי בולט, נובעת מבחירה מודעת של הארגונים העוסקים בנושא לחבור לקבוצות ולפעילים חברתיים אשר אינם משויכים לארגונים עצמם. זו היא לא תמיד בחירה פשוטה, היות והיא דורשת מהארגונים לשחרר שליטה בחלקים של המאבק וכן הרבה מאוד תיאומים ופשרות. אך לדברי מיכל, ב"מגמה ירוקה" יש הכרה כי זו הדרך הנכונה לפעול והם מתכוונים ליישם זאת בקמפיינים נוספים.

קראנו, שמענו, ראינו

זזים בתקשורת

 • עמית סגל מונה לכתב הפוליטי של חדשות ערוץ 2. סגל כיהן עד כה ככתב מערכת החדשות בכנסת. סגל מחליף את רינה מצליח אשר עוברת להגיש את התוכנית ״פגוש את העיתונות״. דנה וייס עוברת להגיש את חדשות מוצאי שבת של ערוץ 2 והיא גם תכין כתבות מגזין לתוכנית.
 • עורך "אנשים" נדב פייניק יסיים את תפקידו וצפוי לערוך את התכנית היומית החדשה של נדב בורנשטיין בערוץ 2.
 • יונה לייבזון, הכתבת הכלכלית של גלי צה"ל, מצטרפת למערכת התכנית "העולם הלילה" בערוץ 2. לייבזון תעסוק בכתבות ובתחקירים כלכליים ותמשיך לשמש במקביל ככתבת הכלכלית של גל"צ. העולם הלילה הנה רצועת לילה בהגשת יעקב איילון.
 • איתי טרילניק, כתב האנרגיה ואיכות הסביבה של דה מרקר יסיים את תפקידו. את תפקידו ימלא מעתה כתב התשתיות אבי בר-אלי, לצד כתב הסביבה של עיתון הארץ צפריר רינת.
 • כתבת הצרכנות הוותיקה של "ידיעות אחרונות" יהודית יהב פורשת. יהב תעזוב את ידיעות אחרונות לאחר 31 שנים בהם כיהנה בו בתפקידים שונים.
 • אלעד טנא, סגן עורך מעריב, מונה לתפקיד ראש החטיבה הדיגיטלית של העיתון ויחליף את אודי הירש בתפקיד עורך NRG הירש יצטרף לנענע10 וישמש כמשנה לעורך הראשי.
 • בכלכליסט – תחום התקשורת והטלקום יאוחד באופן רשמי עם תחום המדיה, ואלה יסוקרו מעתה על ידי אופיר דור.
 • שרון גל מגיש התכנית לילה כלכלי עוזב את ערוץ 10. גל עובד בערוץ מיום הקמתו ובעבר שימש גם ככתב כלכלי. המשטרה בודקת חדשות כי גל הטריד מינית וקיבל טובות הנאה.
 • העיתונאי ומגיש הטלוויזיה, גיל ריבה, מנחה תכנית חדשה בערוץ 10. התכנית "גיל ריבה עם" היא בפורמט של ראיונות אישיים.
 • עיתונאים נוספים מצטרפים לערוץ i24news.

תאריכי מנוף

5.6 יום איכות הסביבה הבינלאומי

5.6 יום הנכסה

6.6 יום ההזדהות עם העיוורים ולקויי הראייה בישראל

  16.6 יום המודעות הבינלאומי למניעת התעללות בזקנים והזנחתם

18.6 יום גאווה אוטיסטית או חג האוטיסטים הבינלאומי

20.6 יום הפליטים הבינלאומי

26.6 יום לתמיכה בקורבנות עינויים

 דרושים/ות

דרוש/ה דובר/ת לארגון גרינפיס:

http://www.greenpeace.org/israel/he/about/jobs/communications-officer/

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha