ניוזלטר מרץ 2012


מה בניוזלטר?


מרתון תקשורת לדוברים (6-7 ביוני 2012, במלון ניר עציון בכרמל)

כמו בכל שנה, מקיימת אג'נדה השתלמות מקצועית לדוברי ארגונים לשינוי חברתי תחת הכותרת  "מרתון תקשורת".

השנה המרתון יעסוק באסטרטגיות שמשלבות עבודה תקשורתית ועבודה בניו מדיה. מטרת המרתון היא הכרות והתנסות בכלים חדשים שיאפשרו לארגונים להגביר את ההשפעה התקשורתית והציבורית שלהם. במרתון ירצו כ-15 מרצים מהמובילים בתחומם.

היום הראשון של המרתון יכלול הרצאות והיום השני סדנאות עבודה (כמו בשנה שעברה, המשתתפים/ות יבחרו מראש את הסדנאות בהן ירצו להשתתף).

דוגמאות לנושאים שנלמד השנה:

 • עבודה עם בלוגרים
 • תיעוד והפצה של חומרים מצולמים
 • קופירייטינג לדוברים
 • כתיבה והפצה של סרטון ויראלי לקמפיין
 • שימוש בטוויטר לארגונים
 • תכנון אתר לקמפיין
 • מינוף מידע ופעילות מהרשתות החברתיות לתקשורת
 • כלים ליצירת באזז באינטרנט

ועוד….

לאחר חג הפסח נפרסם את התוכנית המלאה של המרתון + טופס ההרשמה. בינתיים שמרו את התאריך!

עבודה עם כתבי משפט – סיכום מפגש "פורום דוברים/ות" עם יובל יועז

בשבוע שעבר התקיים באג'נדה מפגש "פורום דוברים/ות" עם יובל יועז, הפרשן המשפטי של עיתון גלובס בנושא עבודה עם כתבי משפט.

הנה כמה נקודות שעלו מהמפגש:

גלובס הוא עיתון כלכלי וככזה תחום המשפט אינו תחום ליבה שלו. יחד עם זאת, בגלובס כן מטפלים בנושאים משפטיים שאינם קשורים לכלכלה.

באתר האינטרנט של גלובס יש יריעה רחבה יותר לסיקור נושאים, משום שהאתר רואה את עצמו כמתחרה גם באתרי חדשות כלליים כמו ויי נט.

יש בגלובס 3 כתבים לענייני משפט. הם מנסים לחלק ביניהם את העבודה באופן כמה שיותר ברור – יובל יועז אחראי על סיקור בית המשפט העליון, בתי המשפט בירושלים, משרד המשפטים, הנהלת בתי המשפט, לשכת עורכי הדין, ועדת הכנסת לענייני חוקה (כשעוסקת בנושאים משפטיים). יובל הוא גם פרשן משפטי ואפשר לעניין אותו בנושאים גם כפרשן. חן מענית ואלה לוי-וינריב מסקרות את בתי המשפט השלום והמחוזי בתל אביב ובפתח תקווה. מבקר המדינה מסוקר על ידי אלה לוי-וינריב. בגלובס שהוא עיתון ערב, הדד-ליין הוא מקדם, בשעה 14:00 ולכן הם עובדים בלוח זמנים צפוף ובעומס רב. עדיף לפנות אליו במייל ואם זה נושא לאותו יום, לעשות זאת בבוקר. [email protected]

בעיתונים הכלכליים דה מרקר וכלכליסט מבנה הדסק המשפטי הוא דומה לזה שבגלובס. בעיתונים הכלליים לרוב יש כתב/ת בכירה/ה שמסקר/ת את משרד המשפטים, בית המשפט העליון והנהלת בתי המשפט וכתב/ת נוסף/ת בתל אביב. כתבים אזוריים מכסים את בתי המשפט באזור שלהם (בדרום, בצפון וכד'). בערוצי הטלוויזיה, כתבי פלילים בת"א מסקרים בדר"כ גם את בתי המשפט.

מה כולל תחום הסיקור של כתבי משפט?

נושאי הליבה של כתבי משפט הם השיח הפנים משפטי, דהיינו – עבודת בתי המשפט, מינוי שופטים וכד'. ישנן הידיעות השגרתיות שעוסקות בעתירות ובפסקי דין מעניינים. כיום העיתונות שמה דגש על דברים מהפוליטיקה של עולם המשפט (תלונות נגד שופטים, הדחת שופטים וכד'). עיתונאים שמים דגש ומחפשים סיפורים בלעדיים. מקורות מרכזיים של כתבי משפט הם מערך הדוברות של משרד המשפטים ושל הנהלת בתי המשפט. מלבדם ישנם ארגונים, משרדי עורכי דין – העולם המשפטי רוחש יחצני"ם…

עלתה שאלה בפורום – מתי לפנות לכתב משפטי ומתי לפנות לכתב תחום (למשל אם העתירה קשורה לנושא תשתיות או לנושא בריאות)? יובל ענה שבגלובס ובכלל בעיתונים הכלכליים יש כתבי נושא חזקים, למשל בתחום התשתיות והרווחה ולכן הם יכסו גם הליכים משפטיים הקשורים לנושאי סיקור שלהם. באופן כללי, יובל מציע במקרה של הליך משפטי, לפנות גם לכתבי משפט וגם לכתבים המסקרים את הנושא הרלוונטי (כאמור בריאות, חינוך, סביבה וכו') כי אין כלל ברזל שאפשר לפיו לדעת תמיד מי יסקר.

עלתה שאלה לגבי הצפת נושא בתקשורת לפני עתירה לבית משפט – האם זה עלול לפגוע במהלך המשפטי? יובל ענה שלדעתו זה לא פוגע, שיש חשיבות ביצירת שיח ציבורי. יחד עם זאת עדיף לא להצהיר בתקשורת שהולכים להגיש עתירה.

עלתה שאלה – האם לאור זאת שיש  דסקים משפטיים גם בשלושת העיתונים הכלכליים, כדאי להתמקד בהיבט הכלכלי של נושאים משפטיים? יובל ענה שחד משמעית כן.

קראנו, שמענו, ראינו

 • סוף לשיתוף הפעולה בין זכיינית ערוץ 2 רשת לבין ynet. רשת העלתה לאוויר אתר חדש ועצמאי תחת הכתובת: www.reshet.tv
 • העיתון "מגפון" הוא עיתון אינטרנט יומי חדש ועצמאי הפועל כקואופרטיב. עובדים בו בהתנדבות יותר ממאה עיתונאים, עורכים וצלמים. העיתון ישמח לכל תמיכה ותרומה.
 • ערוץ 1 מעלה לוח שידורים חדש החל מחודש מאי. במסגרת השינויים תוקדם מהדורת "מבט" משעה 21:00 ל- 20:00 ותקוצר לחצי שעה בלבד. בין השעות 20:30 ל- 21:00 תשודר תכנית אקטואליה יומית. בתוך רצועת הפריים-טיים החל משעה 21:00 יועברו שידורי תרבות, מוזיקה, ספורט ומשפחה, בנוסף למשחק ליגת העל בכדורגל וכן תכנית "בוא לאכול איתי" בהפקדת "גיל הפקות". בין השעות 22:00-23:00 תשודר תכנית לייט-נייט יומית ולאחריה סדרת רכש. "מהיום למחר" צפויה להתבטל.
 • שרון קנטור ואלון נוימן החלו להגיש תכנית איכות סביבה חדשה בערוץ 1. התכנית, "בסביבה טובה", בהפקת EDGETV של שכי פרנץ ואבישי שגב ובעריכת נעם שניידר, תעסוק בנושא איכות הסביבה והשפעתה על חיינו. בתכנית יתארחו אנשי מקצוע ומומחים בתחום. "בסביבה טובה" תשודר ברצועת שידור יומית חדשה בשעה 19:30.
 • נקבע תאריך להשקת שידורי הניסיון של ערוץ 33 כערוץ חדשות ותרבות, והוא הראשון במאי. החל מתאריך זה יתחיל השידור הניסיוני שימשך כחודשיים, במהלכם תוקרן שקופית הערוץ וישודרו תכני אקטואליה בשידורים חוזרים, כאשר כל שעה עגולה יועבר מבזק חדשות.
 • כתבה מרתקת שהתפרסמה בדה מרקר: עם מיליוני גולשים בתשלום: כך ממציאה עצמה העיתונות מחדש, השינויים שעובר ענף העיתונות בעקבות התפתחות הטכנולוגיה הדיגיטלית לא מתבטאים רק באופן צריכת החדשות, אלא גם בדרך יצירתן ■ ממודל העיתונות הפתוחה של "גרדיאן" ועד התגייסותו של יזם פייסבוק כריס יוז להצלת "ניו רפבליק" הוותיק.
 • הסבר על כיצד להשתמש בכלי הניהול החדשים של עמודי הטיימליין לעסקים בפייסבוק.

זזים בתקשורת

 • כתבת התעופה והתיירות של "כלכליסט", יסמין גיל, עוזבת את תפקידה לאחר 4 שנים בעיתון. בשלב זה לא ימונה לה מחליף ותחום התעופה והתיירות יכנס תחת המדור "2012" בעריכת יעל וינר.
 • רן ליאור, עורך ורכז כתבים ב"ישראל היום", עובר לשמש כדובר המשרד להגנת הסביבה. ליאור, בעברו יועץ התקשורת של שרת התרבות והספורט לימור לבנת, ייכנס לתפקיד החדש בעוד כשבועיים. הוא מחליף בתפקיד את יקותיאל צפרי.
 • העיתונאי עמנואל רוזן קיבל את תפקיד הפרשן המדיני של ערוץ 10. במקביל ימשיך רוזן להגיש את תוכנית האקטואליה "חמש בערב" ברדיו ללא הפסקה ואת "תיק תקשורת" בחינוכית. בנוסף, ימונה מואב ורדי לתפקיד הכתב המדיני בערוץ לצידו של רוזן.
 • משה נסטלבאום נבחר למנהל הקבוע של חטיבת החדשות בערוץ 1.
 • לירן דן שעמד בראש יחידת התקשורת של משרד רה"מ, יחליף את יועז הנדל בתפקידו כראש מערך ההסברה הלאומי. דן כיהן בעברו כסמנכ"ל חדשות 2 וערך את מהדורת החדשות המרכזית של הערוץ.
 • כתב הטכנולוגיה הוותיק של דה-מרקר, גיא גרימלנד עוזב וימונה לדובר חברת אינטל. בשלב זה לא צפוי להתמנות לו מחליף.

תאריכי מנוף

6.4 חג פסח

8.4   חג פסחא (מערבי)

15.4 חג מימונה

15.4 חג פסחא (מזרחי)

19.4 יום השואה

22.4 יום כדור הארץ

24.4 יום זיכרון לרצח העם ארמני

25.4 חג הנביא שועייב

25.4 יום הזיכרון לחללי צה"ל

26.4 יום העצמאות

דרושים/ות

לעמותת קו לעובד דרוש/ה דובר/ת מחליף/ה לחופשת לידה


על התפקיד:

·        ניהול קשר רציף עם אמצעי תקשורת בישראל ובחו"ל, כולל בשפה האנגלית.

·        כתיבת הודעות לעיתונות והפצתן.

·        ניהול אתר האינטרנט של העמותה ועדכונו באופן שוטף (כולל התאמת והעלאת תכנים לאתר החדש).

·        איסוף חומרים וכתבות לעלון החודשי, עריכתו והפצתו.

·        ריכוז פעילות ההרצאות בעמותה, כולל מתן הרצאות לסטודנטים וקהלים נוספים.

·        הקף משרה: 50%

·        תקופת ההעסקה:  4 חודשים החל מתחילת מאי (כולל חפיפה). אפשרות להארכה בעוד חודש.


דרישות התפקיד:

·        מחויבות לזכויות אדם בכלל וזכויות העובדים בפרט.

·        כושר ביטוי מצוין בכתב ובעל פה בעברית ובאנגלית.

·        חשיבה אסטרטגית ויצירתית.

·        יכולת עבודה בלוח זמנים צפוף.

·        קשרי אנוש מצוינים, יכולת עבודה בצוות.

·        ניסיון בעבודה מול תקשורת – יתרון.

·        שליטה מלאה ב- Office ובאינטרנט לרבות מדיה חדשה (פייסבוק, טוויטר).

שפות:

·        עברית ברמת שפת אם, אנגלית ברמה גבוהה.

·        ידיעת השפה הערבית מהווה יתרון.קורות חיים לדוא"ל: [email protected]

נא לציין "עבור משרת דובר/ת מחליף/ה".


© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha