ניוזלטר נובמבר 2010

מה בניוזלטר?

(למעבר לתוכן שמעניין אתכם – הקליקו על הכותרות ע"י ctrl + קליק שמאלי בעכבר)

 דיווח מכנס אילת לעיתונות

 • אתר חדש לאג'נדה
 • הזוכים בפרס דרור והקמפיינים שהגיעו לשלב הגמר
 • קראנו, שמענו, ראינו
 • זזים בתקשורת
 • תאריכי מנוף 

___________________________________________________________________

כנס אילת לעיתונות 2010

 כנס אילת לעיתונות התקיים בין ה-21 ל-24 בנובמבר. הכנס עסק בהתפתחויות בתחום העיתונות והתקשורת, במעמד העיתונאי והעיתונות ובמגמות המסתמנות לשנים הקרובות – בתחומי הסיקור השונים - בהיבטים הגלובליים והמקומיים. אג'נדה שותפה בכנס מאז קיומו, וזו השנה הרביעית. במסגרת השותפות פועלת אג'נדה לשילוב משתתפים בני קבוצות מיעוט בפאנלים השונים – אנשים עם מוגבלות, יוצאי אתיופיה, חרדים, ערבים ועוד. אג'נדה דואגת גם להביא לכנס כמשתתפים עיתונאים ערבים ויוצאי אתיופיה. אג'נדה משתתפת במושבים שונים ומציגה מחקרי תקשורת חדשים בכל שנה.

השנה שמנו דגש מרכזי על הקשר בין דמוקרטיה ותקשורת, כחלק מפעילותנו בפרויקט דמוקרטיה. ענת סרגוסטי, מנכ"לית אג'נדה הציגה בכנס מחקר, שבדק תפיסות של עיתונאים לגבי תפקידי התקשורת במדינה דמוקרטית. המחקר הזה השלים סקר עמדות הציבור שאג'נדה הזמינה לגבי הקשר בין תקשורת ודמוקרטיה. את הסקר והמחקר ערכה ד"ר מינה צמח ממכון דחף. אתם מוזמנים לצפות בתוצאות כאן. כמו כן אג'נדה הנחתה פאנל שעסק בחופש הביטוי, בהסתה, בצנזורה, בזכות התגובה ועוד.

לרשמים שלנו מהכנס ולתגובות שהעלנו במהלכו היכנסו לדף הפייסבוק שלנו.

בכנס נדונו נושאים מגוונים אשר מעסיקים את התקשורת, למשל:

המעבר מזיכיונות לרישיונות והמאבק על חברת החדשות של ערוץ 2 – במסגרת הרפורמה בשידור המסחרי בישראל, דנה בימים אלו ועדת הכלכלה בתיקון לחוק הרשות השנייה שיאפשר מעבר משיטה של זיכיונות לשיטה של רישיונות. נכון למצב היום, מחויבות הזכייניות בהשקעה בנושאי פריפריה ובשילוב מיעוטים בשידורים. מחויבויות אלו נעלמו כלא היו מתזכיר החוק החדש, מה שעשוי להביא להדרה מהמסך של קבוצות שנגישותן למוקדי הכוח התקשורתיים נמוכה למדי.

 • סוגיות כלכליות כגון התדרדרות שכר העיתונאים ומעמדם, במיוחד של עיתונאים מתחילים ודחיקתם של עיתונאים ותיקים מהתחום וההשלכות של מגמה זו  על איכות הסיקור התקשורתי. כמו כן נדונו המצוקה הכלכלית של העיתונות המודפסת והשלכות התחרות הקשה בין כלי תקשורת שהולכים ומתרבים.
 • העיתונות החרדית – פאנל בנושא זה עסק במאפיינים הייחודים של כלי התקשורת החרדיים, אשר מסננים עבור צרכניהם תכנים בלתי רצויים מבחינתם (כגון פרשיות פליליות) וכן באופנים בהם התקשורת הכללית מדווחת על חרדים ולהפך. בעיתונות החרדית ישנה ועדת אתיקה-הלכתית שמורכבת מרבנים, והם הפוסקים האחרונים מה ייכנס לעיתון ומה לא. אלי פלאי, מו"ל עיתוני במשפחה סיפר בפאנל שפרשת ההטרדות המיניות במשטרה אינה מסוקרת כלל בגלל האופי הבעייתי שלה מבחינת הציבור החרדי.
 • העיתונות בשפה הרוסית: בפאנל זה נדונו סוגיות כגון – האם היא מונעת מדוברי הרוסית להתערות ולהשתלב בחברה הכללית, או משמשת כלי לשימור התרבות שלהם? האם הפוליטיקה המפלגתית שולטת על שוק התקשורת בשפה הרוסית ועד כמה? והפאנל עסק בעצם בשאלה מהותית: האם זו תקשורת רוסית, או תקשורת ישראלית בשפה רוסית ומכך נגזרת השאלה איזו אינפורמציה מקבלים צרכני התקשורת הזו על המתרחש בתוך מדינת ישראל ובחברה הישראלית ועד כמה יש השפעה לכוחות פוליטיים אינטרסנטיים על החומר המערכתי המתפרסם.
 • העיתונות הערבית – בפאנל בנושא זה דובר על מגמות של התבדלות לעומת השתלבות. כאן נטען כי התקשורת בערבית (כגון רדיו שמס, אתר Panet ועוד) מספקת לציבור הערבי מידע  בסוגיות פנימיות של החברה הערבית, אשר נעדרות כמעט לגמרי מהתקשורת בעברית.
 • פאנל שעסק ברפורמה ברשות השידור – בפאנל התקיים דיון על חוק רשות השידור החדש ובמסגרתו מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, הגן על הצעת חוק רשות השידור הנוכחית שמשאירה את הכוח למנות את בעלי התפקידים הבכירים בידי הממשלה. גבאי טען כי זוהי האופציה הדמוקרטית, וכי כך הדברים צריכים להתנהל. הדברים נאמרו על אף העובדה שמטרתו של שידור ציבורי היא להוות אלטרנטיבה של שידור ציבורי בלתי תלוי כלכלית ופוליטית.
 • במליאה המסכמת של הכנס, נשאלו עורכים בכירים על עתיד העיתונות לנוכח המשבר של העיתונות המודפסת והרגלי צריכת החדשות שעוברים מהפכה בשל פיתוח טכנולוגיות חדשות להעברת מידע. דובר על "הפרדוקס החדשותי" – מצד אחד אנשים מעולם לא היו זקוקים כמו היום למידע ממוין, אמין וערוך ומצד שני הנכונות שלהם לשלם על המוצר התקשורתי נמצאת בשפל.

 

ובנוסף:

זוהיר בהלול, שדר רדיו "א-שמס" קיבל את פרס השדר המצטיין במסגרת טקס פרסי הרדיו. "אקו לייף" בהגשתה של רונית כפיר ברדיו "אקו 99FM", זכתה בפרס תוכנית המלל הטובה ביותר. זוהי תחנת רדיו ששמה את הנושא הסביבתי במרכז לוח השידורים שלה.

פרסי הרשות השנייה הוענקו לפרויקט "ישראלים 10" ששודר במהדורה המרכזית של חדשות 10 בהובלת מיקי חיימוביץ, לסדרת הכתבות "תכנית ויסקונסין – כשלים ומחדלים", אשר שודרה במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2, שאותה הוביל חיים ריבלין.

_________________________________________________

אתר חדש לאג'נדה

בימים אלו עלה לרשת האתר החדש של אג'נדה. באתר תיאור מעודכן ומפורט של השירותים לארגונים.

לוח הארגונים באתר נמצא בבנייה ומי שעדיין לא שלח/ה פרטי ארגון מעודכנים מוזמן/ת למלא את הטופס המצורף למייל זה. לצוות אג'נדה הצטרפו בחודשים האחרונים מאיה בן יצחק, רכזת תחום ניו-מדיה ואינטרנט וביאן מג'אדלה, רכזת תקשורת בתחום החברה הערבית. ארגונים מוזמנים להיעזר גם בהן.

הצטרפו אלינו בפייסבוק: facebook.com/Agenda.Israel

_____________________________________________________________

הזוכים בפרס דרור

ב-19.11.10 התקיימה ב"צוותא" בת"א, האזכרה לדרור שטרנשוס שהיה יו"ר אג'נדה ונפטר לפני שנה. אג'נדה, ביחד עם בני משפחתו וחבריו של דרור יזמו פרס על שמו – פרס דרור לשינוי חברתי. השנה חולק הפרס לראשונה לקמפיין חברתי מהשנה האחרונה בסך 25 אלף שקלים. קראו עוד על הטקס כאן. ועדת הפרס (בראשות  דליה דורנר, שופטת בית המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות, נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' אהרון בן זאב, מנכ"ל האוצר לשעבר ירום אריאב, אלמנתו של דרור מיכל שטרנשוס, וענת סרגוסטי, מנכ"ל אג'נדה) בחרה  בקמפיין של עמותת "ילדים ישראלים" נגד גירוש ילדי מהגרי העבודה לקבלת הפרס.

לשלב הגמר הגיעו 7 קמפיינים (צפו במצגת):

 • הקמפיין להפסקת האפליה העדתית בבית הספר בעמנואל – עמותת נוער כהלכה
 • עצירת הקמת כפר הנופש בחוף פלמחים – הועד להצלת חוף פלמחים
 • המאבק על זכויות התושבים הפלסטינים בשכונת שייח-ג'ראח במזרח ירושלים – סולידריות שייח-ג'ארח
 • המאבק נגד גירוש ילדי העובדים הזרים – עמותת ילדים ישראליים
 • רשת המיילים החברתית-פמיניסטית – דורית אברמוביץ'
 • פעולה אחת ביום – האגודה לזכויות האזרח ובּמקום - מתכננים למען זכויות תכנון, בשיתוף עם צביקה בשור
 • קמפיין מורות השיקום לעיוורים בעמותת מגדל אור – כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

 

___________________________________________________________________

קראנו, שמענו, ראינו

 • 3 שנים אחרי שעלה כחינמון רכבות, מופסקת חלוקתו של "ישראל היום" בתחנות רכבת ישראל. כעת הועבר הזיכיון לקבוצת "ידיעות אחרונות", שתקבל בלעדיות על חלוקת עיתונים במתחמי תחנות הרכבת ובסביבתם. "ידיעות אחרונות" תעשה שימוש בזיכיון שניתן לה לקידום העיתונים מהקבוצה, כאשר תחילה היא תחלק גיליונות חינם של העיתון "כלכליסט" לעוברים ולשבים. בהמשך צפוי להיות מחולק עיתון אחר.
 • עיתון העיר בגרסתו החדשה והמאוחדת ייצא ביום חמישי, 16 בדצמבר וייקרא "עכבר העיר" ולתוכו ימוזגו תכנים שהיו מזוהים ומאופיינים לעיתון העיר, אך תחת המיתוג של ה"עכבר". בגזרת האינטרנט, מערכת "עכבר העיר און ליין" ומערכת "עכבר העיר" החדש, יעבדו בשיתוף פעולה מלא, אך ישמרו על עצמאות. העורך הראשי של "עכבר העיר" החדש הוא עומר שוברט ובשדרת העריכה הבכירה נמצאים גם הילו גלזר, עורך המגזין, ערן לאור עורך תרבות ועורך המדריך, סגניתו תהיה קליה מור ודנה שוופי עורכת החדשות. בתפקיד עורכת "עכבר העיר און ליין", תמשיך נועה אפשטיין.
 • לעיתים קבוצה קטנה של פעילים יכולה לעורר תשומת לב רבה באמצעות פעולה יצירתית ועיתוי מוצלח – למשל פעולה בסגנון "פלאש-מוב" במהלך הופעה של אופרה מדרום אפריקה בתל אביב. פעילים אחרים ניצלו את נוכחותו של ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, בפתיחת גלריה ומחו באופן יצירתי נגד מדיניותו.
 • סרטון אנימציה קצרצר (באנגלית) של עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח, מדגים את הבעייתיות של ועדות הקבלה ליישובים.
 • לנצח במאבק חברתי – קראו כאן תיאור – שלב אחר שלב של המאבק להצלת חוף פלמחים שהצליח לבלום את הקמת כפר הנופש במקום.
 • הבתם דסה מעמותת "עולים ביחד" שיתפה אותנו במידע שימושי על זמן קהילה  – זמן קהילה הוא זמן שידור המוקדש לטובת הקהילה ללא תשלום. הזמן ניתן לארגונים חברתיים ללא מטרות רווח. על מנת לקבל זמן קהילה, יש לפנות לקשרי קהילה אצל הזכייניות השונות דרך פגישה או פנייה רשמית. קבלת זמן אוויר היא על בסיס מקום פנוי ועמידה בקריטריונים השונים.

רשת:   הדר אקרמן, אחראית על זמן קהילה. טל'  03-7690073 (טל' כללי: 03-7690000- רשת- נגה בע"מ, רח' הברזל 23, ת"א, 69710). [email protected]

           ערוץ 10: נטלי ינקוביץ'-טל: 03-7331006 פקס 03-7331090. [email protected]

           קשת:  נגה קירשנר : 03-7676066, [email protected] מחלקת שיווק. את

          הבקשה יש  לשלוח במייל לאיה: [email protected]

          צריך לשלוח בקשה שכוללת:

 1. אישור מלכ"ר
 2. חומר על פעילות העמותה
 3. סרטון קצר (30 שניות ואף פחות)
 4. הלוגו של הערוץ המשדר את זמן האוויר חייה להיות בסוף הסרטון

 

_____________________________________________

זזים בתקשורת

 

 • שרה ב"ק, כתבת חדשות 2 לענייני חינוך וקליטה בשמונה השנים האחרונות, עוזבת את חברת החדשות ומצטרפת לתכנית התחקירים החדשה של רשת, בעריכת רינו צרור.
 • מיכל שפירא, הכתבת המוניציפאלית בגוש דן וכתבת בתי המשפט במרכז של מעריב, עוזבת את העיתון.
 • אלעד בחובר מונה לכתב מעריב לענייני פלילים בחיפה, ולכתב לענייני הגליל המערבי והתחתון. בחובר ישמש בתפקיד במקומו של אלי לוי שעבר לערוץ 10.
 • גלי גינת, כתבת מעריב, עוברת לחדשות 10, שם תשמש כתחקירנית בפורמט המתחדש של "השבוע". גינת מחליפה את אתי זילברמן נעון, שתשמש כתחקירנית ורכזת מערכת בתוכנית החדשה שתעלה בקרוב בערוץ בימי שבת, בעריכת איתן מרקוביץ'.
 • תמר לוי תמונה לכתבת השטחים החדשה של גלי צה"ל במקומו של גיא ורון. לוי צפויה להתחיל בתפקידה באמצע דצמבר, ותהיה האישה הראשונה אשר משמשת בתפקיד זה בתחנה. ורון עובר לחדשות 2 וישמש ככתב הצפון של החברה.
 • עידן גרינבאום יגיש בטלוויזיה החינוכית תוכנית כלכלית חדשה – 'סוגרים חשבון' מדי יום בשעות אחר הצהריים.  
 • רועי סמיוני עוזב את תפקיד עורך בדסק החוץ של 'הארץ', ומחודש דצמבר ישמש כראש דסק החוץ הראשון באתר ynet.
 • רותם דנון, עורך מוסף "פירמה" של "גלובס", צפוי להתמנות לעורך תוכנית האקטואליה "אולפן לילה" של זכיינית ערוץ 2 רשת. התוכנית "אולפן לילה", בהנחיית תמר איש-שלום, משודרת שלושה ימים בשבוע. התוכנית עלתה לאוויר בתחילת החודש, כמענה לתוכנית "היום שהיה" של ערוץ 10.
 • ענת גורן בדרך לערוץ 10: בימים אלה עמלים בערוץ על תוכנית אקטואליה חדשה בהגשתה. התוכנית תיקרא "השבוע שיהיה", במסגרתה צפויים לדון מומחים בתחומים השונים ולנסות לנבא את מה שיקרה בימים הקרובים בנושאים הבוערים.
 • מהדורות החדשות המקומיות יופקו החל מתחילת שנת 2011 על-ידי חברת קודה תקשורת בע"מ, כך על פי הודעת מועצת הכבלים והלוויין. המועצה אישרה את בקשת HOT להחליף את רשות השידור, ששימשה עד כה כמפיקת החדשות המקומיות.
 • שני מזרחי מצטרפת ל- Themarker ככתבת משפט אזרחי.
 • שרון רופא אופיר עוזבת את ynet ועוברת לשבועון "לאשה", שם תשמש ככתבת מגזין ראשית. רופא אופיר עבדה באתר מאז עלה לאוויר במאי 2000 ושימשה ככתבת בצפון וכן סיקרה את החברה הערבית בישראל.
 • כתבת הפלילים בירושלים של "הארץ" ליאל קייזר עוזבת את תפקידה. טרם מונה לה מחליף/ה.
 • אלעד טנא, עורך ערוץ היהדות ב-ynet, מסיים  את עבודתו באתר. על פי הערכות, סגן עורך הערוץ, יואב פרידמן, צפוי להתמנות לתפקיד העורך במקומו של טנא, שיעזוב לקבוצת "מקור ראשון", שם ישמש כעורך מגזין תרבות ובידור חדש שיופנה למגזר הדתי-לאומי.

_________________________________________

תאריכי מנוף

 

1.12 יום האיידס העולמי

2.12 היום הבינלאומי לביטול העבדות

2.12 חג החנוכה

3.12 יום הנכה הבינלאומי

10.12 יום זכויות האדם

24.12 ערב חג המולד

31.12 סילבסטר

 

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha