ניוזלטר אוקטובר 2012

עינת פישביין על עבודת התקשורת של ארגונים חברתיים

 שוחחתי עם העיתונאית עינת פישביין לרגל סיום תפקידה בידיעות אחרונות. עינת הייתה כתבת במוסף לשבת של העיתון "ידיעות אחרונות" בנושאים חברתיים. בעבר הייתה כתבת ועורכת במגזין "7 ימים". היא הכינה כתבות טלוויזיה עבור אולפן שישי והתוכנית "עובדה" בערוץ 2 והגישה את תוכנית התחקירים בטלוויזיה "העין השלישית". עינת הייתה כתבת בעיתון "הארץ" ובעיתון "העיר". היא קיבלה את פרס סוקולוב לעיתונות לשנת 2000 על סיקור נושאים חברתיים.

בקשתי ממנה, על סמך ההכרות שצברה במהלך השנים בעבודה מול ארגונים חברתיים, להתייחס להתנהלות התקשורתית שלהם. להלן מספר נקודות שנגענו בהן.

 תדריך לעיתונאים – עינת נכחה לאחרונה בתדריכים לעיתונאים בנושא מצב הפליטים בישראל, שארגנו בשיתוף פעולה מספר ארגונים שעוסקים בכך. התדריך נמשך כשעתיים, הועבר על ידי עורכי דין ופעילי שטח מהארגונים וכלל נתונים וניתוח של המצב. לדבריה, התדריכים היו עניינים, מעניינים ומלמדים, ולמרות שאין ספק שלארגונים יש כאן אג'נדה פוליטית ברורה – התוכן היה מרכזי ותפיסת העולם לא קודמה בצורה בוטה. כמובן שהתאפשר לעיתונאים לשאול שאלות. לדעתה זה כלי עבודה חשוב מול עיתונאים, שכדאי לארגונים נוספים לאמץ אותו. התדריך מספק תמונת מצב כוללת והוא שונה ממסיבת עיתונאים שמתרחשת בדרך כלל סביב אירוע אקטואלי חשוב. זה מאפשר לעיתונאים לעשות את עבודתם טוב יותר, מתוך ראייה רחבה של הנושא, וכמובן פועל לטובת הארגונים.

 זמינות וחיבור לשטח – עינת מציינת לשבח את הארגונים בנכונות וביכולת לעזור לעיתונאים בחיבור לשטח, במציאת מרואיינים רלוונטיים, סיפורים וכד'. זאת חוזקה שחשוב לשמר ולפתח אותה והיא ייחודית לארגונים חברתיים.

 שיתופי פעולה בין ארגונים/התארגנויות גג – עינת חושבת שפעולה מאוחדת של ארגונים סביב נושאים משותפים מול התקשורת היא מועילה ואפקטיבית, ומאפשרת לפתח אסטרטגיה תקשורתית ארוכת טווח (ע"ע).

 אסטרטגיה תקשורתית ארוכת טווח – עינת חושבת שהארגונים לא עובדים מספיק בצורה אסטרטגית  מול התקשורת. יש צורך לדעתה ביותר חשיבה ותכנון – לאן רוצים להגיע, איך מתכוננים ומתמודדים עם משברים ועוד. ארגונים צריכים לנצל בצורה טובה יותר הזדמנויות תקשורתיות, להיות מסוגלים להגיב מהר ובצורה חדה לאירועים אקטואליים. היא מרגישה שהיום הם במקרים רבים בעמדה של מובלים אחרי ההתרחשויות, ולא מובילים את ההתייחסות התקשורתית אליהם, וזה חבל.

בשיחה היא התלבטה ביתרונות והחסרונות של יועצי תקשורת "מקצועיים", לעומת אלה שגדלו מתוך הארגונים, בלי מסקנה חד משמעית. מצד אחד, ליועצים חיצוניים אין את היתרונות דוגמת החיבור לשטח, ומצד שני – הם יודעים להפעיל את התקשורת הרבה יותר טוב. ייתכן שייעוץ אסטרטגי חיצוני לדוברים הקיימים יכול לעזור.

 לדעת לארוז סיפור – עינת מדגישה כי היכולת הזאת היא המפתח בקידום נושאים של הארגונים בתקשורת. זיהוי של סיפורים תקשורתיים והאריזה הנכונה שלהם, יכולה לעשות את ההבדל במקרים רבים ולהכריע אם נושא יקבל סיקור או לא. לדעתה ארגונים צריכים להשקיע יותר בפיתוח המיומנות הזאת.

גיוס אנשים כריזמטיים – עינת חושבת שכל ארגון צריך לשלב במהלכים התקשורתיים שלו, אנשים שיכולים לסחוף את הציבור ולייצר השפעה גדולה יותר. אם נחזור לדוגמת הפליטים, מול אלי ישי והגיוס ההמוני של דוברים "אנטי-מסתננים", צריך להציב קולות חזקים וברורים ומקובלים בציבור מהצד השני. נציגי הארגונים הקלאסיים לרוב אינם מקבלים במה רצינית, וגם חשודים בציבור כמוטים לטובת הקבוצות שהם מייצגים על חשבון האינטרס הישראלי הרחב.

 משא ומתן עם עיתונאים – ארגונים צריכים להיות מאוד ברורים לגבי הציפיות שלהם, למשל בנושא מתן קרדיט לארגון בכתבה. לא להתנהל בסחבקיות ולהניח שהעיתונאי/ת יודעים למה אתם מתכוונים, כי גם עיתונאי עם כוונות הכי טובות (כמוה), יכול ליפול במקומות האלה (כפי שהיא נפלה לא פעם..). היא אומרת שצריך לנהל מו"מ בתנאים ברורים מאד, וככל שהסיפור שבידיכם טוב יותר, אפשרויות המיקוח כמובן גדלות (שער/הפניות/מיקומו של הארגון בתוך הסיפור וכד').

 לסיכום, עינת מבקשת כמה מילים אישיות כדי להודות לכל הארגונים שעבדו איתה במהלך השנים הרבות במקצוע, מתוכן בשמונה השנים האחרונות בידיעות. "אתם הייתם הבסיס היציב והחשוב של העבודה שלי", היא אומרת, "את רוב מה שאני יודעת למדתי מכם, את מרבית הסיפורים שלי אתם הבאתם, ובכל עת עזרתם לי להשמיע בתקשורת את הקולות שנדמה היה שאיש לא רוצה לשמוע. יחד הוכחנו שיש מקום לקולות האלה. יש כמה אנשים שאני אסירת תודה להם באופן אישי, אבל כאן אני רוצה להביע את ההערצה שלי לארגונים ולאנשים שמקדישים את חייהם ליצירת שינוי, עומדים חסרי פחד מול אש מכל הכיוונים, סופגים בגופם את הפגיעות הקשות בדמוקרטיה בישראל – ולא מוותרים. אני נפרדת עכשיו מידיעות, אבל לא מכם".

קראנו, שמענו, ראינו

·        בעקבות פנייה של ענת סרגוסטי מנכ"לית אג'נדה, למפקד תחנת הרדיו גלי צה"ל ירון דקל– יבחן מחדש הנוהל לפיו הקלטת המרואיינים חייבת להתקיים בנוכחותם, ולא באמצעות הטלפון. נוהל זה נהוג במיוחד בתוכנית "בוקר טוב ישראל", ופעמים רבות, הביא לכך שהמרואיינים נאלצו להטריח עצמם לתחנה לצורך ההקלטה. בפרט, הגביל הנוהל את יכולתם של מרואיינים מהפריפריה להשתתף בכתבות ולהביא את סיפוריהם. היוזמה לפנייה הייתה של נירית מוסקוביץ', דוברת האגודה לזכויות האזרח וארגונים נוספים.

·        הקרן החדשה לישראל מכריזה על תחרות סטארט-אפים למאבק באלימות וההסתה ברשתות, לציון יום השנה ה- 17 לרצח יצחק רבין. הפרויקטים הנבחרים יזכו במענקים בסך 100,000 ₪.

 •  כתבה מעניינת ב- MarkerWeek על מצבה ועתידה של העיתונות המודפסת בארץ ובעולם.
 •  חטיבת החדשות של הערוץ הראשון הפיקה מגזין צרכנות חדש בשם חשבון שבועי. התכנית משלבת בתוכה את סיכום השבוע בשוק ההון, בכלכלה בארץ ובעולם, עם מבט לשבוע שיבוא. התכנית, בעריכת אופיר זליקוביץ' ובהגשת מיכל רבינוביץ', משודרת מדי יום חמישי בשעה 19:00.

 זזים בתקשורת

 •  עינת פישביין עוזבת את ידיעות אחרונות.
 • רות אגלש, כתבת הרווחה והחברה של הג'רוזלם פוסט, סיימה את תפקידה. במקומה מונתה לתפקיד דניאל זירי 054-326-7812  [email protected].
 • כתב המשפט של "הארץ" תומר זרחין, עזב את העיתון. זרחין נמנה על הכתבים שהחליטו לפרוש במסגרת הליך הקיצוצים בקבוצה, וחבילת ה"פרישה מרצון" שהוצעה במסגרתו. בשלב זה לא ידוע מי ימונה כמחליפו, ובמערכת החדשות של "הארץ" הודיעו כי במידת הצורך ייעשה שימוש בחומרים מאת כתבת המשפט של העיתון הכלכלי דה מרקר, הילה רז. כתב נוסף במערכת העיתון שהחליט לפרוש הוא אסף שטול-טראורינג, אשר שימש ככתב המדע והטכנולוגיה של העיתון. במסגרת הליך הקיצוצים של קבוצת הארץ-דה מרקר צפויים לעזוב את החברה כמאה עובדים, לרבות עיתונאים, גרפיקאים ואנשי מנהלה.
 • העורכת הראשית של התכנית "אורלי וגיא" ברצועת הבוקר של ערוץ 10, עליזה אריה-ארנון, עזבה את מערכת התכנית. את מקומה ימלאו בשלב זה עורכי המשנה של התכנית.
 • כתב המדיה והתקשורת של "גלובס", רועי ברק, פוטר במסגרת הליכי הפיטורים של עשרות עובדים בגלובס. עם פיטוריו מ"גלובס" יישאר סיקור המדיה והתקשורת בעיתון בידיו של הכתב הוותיק לי-אור אברבך.
 • תקן הכתב לענייני תקשורת של עיתון "הארץ" בוטל. כתבת התקשורת הנוכחית של העיתון, אמילי גרינצווייג, תשמש מעתה כעורכת בדסק החדשות של העיתון. הארץ יעשה מעתה שימוש שוטף בחומריו של כתב התקשורת של דה-מרקר, נתי טוקר, לכיסוי תחום התקשורת.
 • מבקרת האמנות הוותיקה של "גלריה" ד"ר סמדר שפי, עוזבת את עיתון "הארץ". עם עזיבתה היא תקים בלוג עצמאי לאוהבי אמנות תחת השם "חלון", ובו תמשיך לפרסם ביקורות אומנות ולעסוק בתחום.
 • חנוך דאום מצטרף למוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות, והחל מהשבוע יכתוב טור שבועי במוסף.
 • יעקב אילון מצטרף ל—mako לתפקיד מנהל מחלקת האקטואליה. במסגרת תפקידו יערוך, יכתוב ויגיש כתבות ותכניות עבור mako ועבור זכיינית ערוץ 2 קשת.
 • בעל השליטה החדש בעיתון "מעריב" שלמה בן צבי ישמש ככל הנראה גם כעורכו הראשי הקבוע. בן צבי משמש כיום גם כעורך האחראי של עיתון "מקור ראשון" אשר בבעלותו. עורך מעריב היוצא, ניר חפץ יחזור למלא תפקיד אשר כבר מילא בעבר וישמש כיועץ מיוחד של יו"ר IDB נוחי דנקנר.
תאריכי מנוף

1.11 יום הטבעונות הבינלאומי

9.11 יום הזיכרון ליצחק רבין

9.11 יום המאבק בפאשיזם ואנטישמיות

14.11 יום הסוכרת הבינלאומי

20.11 יום זכויות הילד הבינלאומי

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha