כנס אילת לעיתונות 2010

הדברים שנשאה ענת סרגוסטי, מנכ"ל אג'נדה, בערב הפתיחה של כנס אילת 2010

ערב טוב לכל משתתפי כנס אילת. באתי כדי לאחל לכל המשתתפים כנס פורה, מעניין, מאתגר, כנס שייפתח אפשרות לדון לעומק בנושאים מקצועיים שאין אפשרות לדון בהם ביום-יום.

אג'נדה, הארגון שאני עומדת בראשו – הוא ארגון ללא כוונות רווח. ארגון ששם לו למטרה לסייע לארגונים אחרים לעבוד טוב יותר עם תקשורת ובעזרת תקשורת. אנחנו, אם תרצו, יועצי התקשורת של הארגונים שאין בכיסם כדי לממן דוברים, אנשי יחסי ציבור, יועצי תקשורת ויועצים אסטרטגיים כדי שיסייעו להם להציף את הנושאים שלהם לסדר היום הציבורי. אנחנו פועלים כדי לקדם תקשורת מגוונת יותר, הן מבחינת נושאי הטיפול והן מבחינת גיוון של העובדים בגופי התקשורת השונים.

אבל מעבר למילים הגבוהות, מאחורי חגיגיות הערב הזה, ולפני הפרסים שיחולקו עוד מעט, אני בכל זאת רוצה לקלקל קצת את החגיגה ולהציף כמה נקודות למחשבה – דווקא בפורום הזה של בכירי עולם העיתונות והתקשורת.

הרבה סיפורים עיתונאיים היו בשנה האחרונה ועוד ידובר בהם בהרחבה בכנס, אבל הערב אני רוצה לדבר על דברים אחרים.

בשנה שחלפה מאז הכנס האחרון אנחנו עוברים טלטלה ציבורית, שהביטוי החזק ביותר שלה מופיע בתקשורת. הטלטלה הזו נוגעת באופן ישיר בחופש הביטוי, בביטויי הסתה, בשיח, במסגרת הדיון.

ואני רוצה לשאול כל אחת ואחד מכם משהו שלקוח מתחום לימודי האזרחות: מהו תפקידכם כאנשי תקשורת במדינה דמוקרטית? איך אתם, עיתונאים, עורכים, מגישים, כתבים – איך אתם ממלאים את תפקיד שומרי הסף בשמירה על ערכי היסוד של הדמוקרטיה. האם אתם עושים את זה? כך בפרקטיקה היום-יומית? לא בסמינרים ובכנסים חמורי סבר, לא בדיונים מפוהקים במכוני מחקר. אלא ביום-יום, בדסק, בטלפון, מול המחשב, בחדר הקונטרול. איפה פוגש אתכם למשל סט הצעות החוק החדשות שמאיימות לכרסם בזכויות האזרח במדינה – חוק הנאמנות, חוק הנכבה, חוק החרם? האם אתם שואלים וחושפים מה תכליתן של הצעות החוק האלה? מה הן רוצות להשיג? האם אתם חשים את הכרסום והפגיעה בחופש הביטוי הנלוות לסדרת הצעות החוק הזאת? האם מישהו מכם התקומם, הרגיש לא נוח, חשב לטפל בהתקפה המאסיבית והאגרסיבית על אזרחי ישראל הערבים? איך מתמודדים עם השתלחות אגרסיבית במגזר החרדי? האם דו"ח העוני שפורסם רק לפני שבועיים הציף את שאלת נגישותם לתקשורת של מיליון ושבע מאות אלף אזרחי ישראל החיים מתחת לקו העוני? אותם אזרחים שהעוצמה הכלכלית של ישראל אינה מגיעה אליהם? ובכלל, לאן נעלם הדו"ח הזה בסדר היום התקשורתי? איך זה יכול להיות שהכותרת הזאת לא שרדה יותר מיום אחד? האם ביררתם איפה אתם נמצאים מול גילויי הגזענות נגד זרים, נגד חרדים, שחורים, מהגרי עבודה, אזרחי המדינה הערבים? האם התנהל דיון רציני על הדברים האלה? דיון, לא הצגת דעות קיצוניות. דיון להבנת הנושאים האלה? האם ניתנת למישהו מהקבוצות המותקפות והנרמסות האלה האפשרות להשמיע את דעותיו?

גם השנה, כמו בשנים קודמות אג'נדה ערכה מחקר מיוחד לכנס הזה בקרב עיתונאים. והמחקר הזה בא לבדוק בדיוק את השאלות האלה: איך רואים העיתונאים את תפקידם ומה הזיקה שלהם לערכים דמוקרטיים.

אבל בערב הפתיחה החגיגי אני מסתפקת רק בשאלות, והתשובות יוצגו כאן בהמשך הכנס.

ובינתיים, בשמי ובשם אג'נדה, אני רוצה לאחל לכולנו כנס מוצלח ותודה לאגודת העיתונאים – שאג'נדה שותפה שלה גם השנה.

 

במושב המליאה, בערב היום השלישי לכנס, הציגה ענת סרגוסטי מחקר בנושא "האם העיתונאים מבינים מהי דמוקרטיה או רק מטיפים לה?" 
להלן המצגת למחקר (לקבלת המחקר המלא צרו קשר):

 

 

כתבת וידאו – סיכום הכנס בוואלה! ברנז'ה

 

© 2010 Agenda Designed & Built by Ronen Eidelman Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha